AlertEnergetykaGaz.Infrastruktura

Operatorzy z Polski i Ukrainy rozmawiają o zwiększeniu przepustowości gazowej na granicy

Fot.: Gaz-System, gazociąg Strachocina – Granica RP, który jest częścią nowego transgranicznego gazociągu.

Fot.: Gaz-System, gazociąg Strachocina – Granica RP, który jest częścią nowego transgranicznego gazociągu.

Obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej mogą stać się ponownym celem ataku Rosjan, szczególnie z uwagi na zbliżającą się zimę. W tym aspekcie rola Polski może okazać się kluczowa, gdyż może zapewnić Ukrainie stałe dostawy gazu.

Polska mogłaby zapewnić Ukrainie dostawy gazu z terminala LNG w Świnoujściu i z norweskiego szelfu przez Baltic Pipe. Jak zaznacza Gaz-System, będzie to jednak wymagać zmiany działania systemu przesyłowego. Interkonektor, przez który gaz płynął z Ukrainy do Polski, może działać w drugą stronę na zasadzie rewersu.

Propozycja projektu przepustowości przyrostowej została opracowana przez polski Gaz-System oraz ukraiński GTS w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na przepustowości przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 3 lipca do 28 sierpnia 2023 roku.

Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu przepustowości przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu przepustowości powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej wymagane przez obu operatorów w ramach aukcji produktu rocznego.

Gazociąg Polska-Ukraina miał w założeniu powstać do 2023 roku i zapewnić dostawy ponad 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w kierunku ukraińskim, ale czeka na ostateczną decyzję inwestycyjną.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Ukraiński GTS jest spółką, która ma monopol na krajowym rynku, zapewniającym transport gazu ziemnego do odbiorców na Ukrainie i do krajów Unii Europejskiej. Spółka powstała w 2019 roku w celu wypełnienia międzynarodowych zobowiązań wobec Wspólnoty Energetycznej w celu zapewnienia niezależności operatora systemu przesyłowego gazu na Ukrainie.

GTS jest certyfikowanym operatorem systemu przesyłowego gazu Ukrainy i w pełni niezależnym od przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo.

Gaz-System / Jacek Perzyński

Stępień: Dopiero się okaże, czy Gazociąg Polska-Ukraina będzie potrzebny


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X