Udział przychodów ze sprzedaży gazu i ropy w budżecie Rosji jest najniższy od 16 lat i spadł w tym roku o 15 punktów procentowych w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. W wartościach bezwględnych spadł 1,5 razy.
Przychody Rosji ze sprzedaży węglowodorów w badanym okresie sięgnęły 5,58 bln rubli po spadku o 2,9 bln. Izba Rozliczeniowa Rosji cytowana przez RBK podaje, że spadek przychodów Rosji ze sprzedaży węglowodorów wynika z niższych ich cen na giełdach w porównaniu do tych z apogeum kryzysu energetycznego w 2022 roku.
Jednak ten udział jest niższy niż w czasie pandemii koronawirusa, kiedy węglowodory były rekordowo tanie a udział przychodów z ich sprzedaży był wyższy niż teraz i sięgał 29,2 procent. Kolejna przyczyna to zastosowanie manewru podatkowego w sektorze naftowym, który zakłada obniżkę ceł eksportowych w zamian za wzrost podatku od wydobycia surowców. Operacja ma się zakończyć w przyszłym roku, kiedy cła zostaną zniesione nie licząc eksportu gazu. Przychody ze sprzedaży węglowodorów nie uwzględniają podatków zebranych w koncernach naftowych.
Tymczasem przychody z podatku od wydobycia spadły o 1,45 bln rubli do 6,21 mln. W przypadku samej ropy depresja jest jeszcze większa i sięga 1,84 bln rubli. Spadają również przychody z ceł eksportowych surowców. Spadek o 3,4 razy z 2,18 bln do 640 bln rubli w dziewięciu miesiącach 2023 roku. Spada także wydobycie ropy w Rosji, które według szacunków sięgnie 527 mln ton w 2023 roku, czyli o 2 procent mniej niż rok wcześniej, głównie przez zobowiązania Rosji do cięć eksportu wprowadzone w układzie z OPEC+ i Arabią Saudyjską.
Budżet na 2023 rok zakłada udział przychodów ze sprzedaży gazu i ropy w wysokości 32,8 procent. Plany na 2025 i 2026 rok zakładają odpowiednio 35 i 33,5 procent. We wszystkich trzech latach wartość tych przychodów w rublach ma się wahać wokół 1,8 bln rubli.
Kommiersant / RBK / Wojciech Jakóbik
Włostowski: Europie będzie trudno powstrzymać rosyjską flotę widmo (ROZMOWA)