AlertEnergetykaInfrastrukturaRopa

Ostatni klienci na ropę Rosji w Europie chcą zostać przy niej dłużej

Ropociąg. Fot. Transnieft

Ropociąg. Fot. Transnieft

Słowacja, Czechy i Węgry z uwagi na wielkie uzależnienie od ropy z Rosji apelują do Komisji Europejskiej o wydłużenie terminu odejścia od importu surowca z tego kierunku – podaje Reuters.

Reuters wskazuje, że Czechy, Słowacja i Węgry odbierają surowiec przez południową nitkę Ropociągu Przyjaźń. Zgodnie z unijnym pakietem sankcji kraje te mogą korzystać z okresu przejściowego do 2024 roku, jednak obecnie domagają się wydłużenia tego terminu.

W zeszły piątek premier Czech Petr Fiala oświadczył, że popiera wniosek Słowacji o kontynuację eksportu produktów wytworzonych z użyciem rosyjskiej ropy do Czech po upływie terminu 5 grudnia. Ponadto wraz z początkiem grudnia kończy się okres zwolnienia umożliwiający słowackiemu producentowi ropy Slovnaftowi eksport produktów wytwarzanych z rosyjskiej ropy do Czech.

Reuters wskazuje, że skala uzależnienia tych trzech krajów od rosyjskiej ropy jest ogromna, choć powoli następuje zmiana. Jak podaje Slovnaft, jedyna słowacka rafineria należąca do węgierskiego MOL, do tej pory udało się zmniejszyć udział rosyjskiego surowca w produkcji z około 95 procent do 60 procent.

– Rozumiemy, że Słowacja potrzebuje czasu i dlatego popieramy tę prośbę – powiedział czeski prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu ze słowackim premierem Robertem Fico na konferencji w Pradze.

Fico powiedział, że Słowacja jest na „dobrej drodze” do przedłużenia zwolnienia. – Słowacja ubiega się o dłuższe zwolnienie. Bez tego Slovnaft utraciłby eksport do Czech, a produkcja ograniczyłaby się wyłącznie do rynków krajowych – twierdzi.

Na początku tego roku Węgry informowały, że będą również ubiegać się o przedłużenie umowy o rok, co umożliwi Slovnaftowi eksport produktów wytwarzanych z rosyjskiej ropy.

Należy wspomnieć, że wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę Unia Europejska nałożyła sankcje na ropę z Rosji, choć niektóre kraje z uwagi na brak możliwości dywersyfikacji mogą korzystać z dłuższego okresu przejściowego.

Reuters / Jacek Perzyński

Unia bierze pod lupę chińskie elektryki. Preludium wojny handlowej? Spięcie


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X