Francuzi pracują nad listem do szefów banków rozwoju z apelem o wsparcie projektów jądrowych na świecie inaczej niż dotychczas. Uruchomienie środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na atom pozwoliłoby na ekspansję technologii tego typu na świecie, a Francja może być liderem takiego ruchu jak kiedyś Niemcy przy ekspansji źródeł odnawialnych.
Francja przedstawiła propozycję listu do szefów największych banków rozwoju dofinansowujących projekty miedzy innymi w energetyce, a najbliższy Europie przykład to właśnie EBOiR. – Banki rozwoju pełnią kluczową rolę przy realizacji sprawiedliwej transformacji – czytamy w propozycji apelu. Proponuje on zmianę statutów tych banków w celu dopuszczenia pomocy energetyce jądrowej.
Technologie reaktorów jądrowych są bardziej popularne po kryzysie energetycznym, który wynikał z zależności od cen gazu i innych surowców wykorzystanej przez Rosję ograniczającą jego podaż. Ponadto, autorzy listy przekonują o żywym zainteresowaniem świata budową nowych lub renowacją istniejących elektrowni jądrowych. Z kolei technologie jądrowe notują przyspieszony rozwój dając nadzieję na większy zwrot z takiej inwestycji.
– Wiele krajów zyskałoby na dodaniu atomu do miksu, szczególnie te rozwijające się poszukujące sposobów dekarbonizacji produkcji z pomocą źródeł, które będą jednocześnie czyste, zrównoważone i efektywne kosztowo – czytamy w propozycji listu z listopada 2023 roku. Banki rozwoju mogłyby wspierać atom na różnych etapach łańcucha dostaw. Stosowne deklaracje mogłyby paść na trwającym między listopadem a grudniem szczycie klimatycznym COP28 w Paryżu.
Warto przypomnieć, że w przeszłości podobne apele tworzyły Niemcy pragnące promować zwrot energetyczny ku źródłom odnawialnym (OZE), których technologie opanowały najlepiej na świecie. Inicjatywa francuska może służyć analogicznej promocji technologii jądrowych i budowie rynków zbytu na globie. Polska może skorzystać jako kraj planujący 6-9 GW energetyki jądrowej do 2043 i tworzący model finansowania, który ma uwzględniać dług w bankach.
Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Układ atom za węgiel. Polska w Trójkącie Weimarskim