AlertAtomEnergetyka

Politycy w Niemczech chcą powrotu do atomu i dają Polskę za przykład

Elektrownia jądrowa Isar. Fot. Wikimedia Commons.

Elektrownia jądrowa Isar. Fot. Wikimedia Commons.

Czołowi politycy chadecji z opozycji i liberałów z partii rządzącej domagają się powrotu Niemiec do atomu. Przed kryzysem energetycznym i inwazją Rosji na Ukrainie niemieckie ministerstwo środowiska postulowało denuklearyzację całej Europy. Teraz stawiają Polskę celującą w atom za przykład.

Premier Bawarii z chadeków CSU powiedział Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zaapelował o fundamentalne zmiany polityki energetycznej Niemiec. Wezwał do natychmiastowego uruchomienia reaktorów jądrowych. Zdaniem Sodera warto zainwestować w technologie małych reaktorów jądrowych jak Polska, Holandia i Francja.

Z kolei Jens Spahn z CDU (chadecja) uznał za błąd wyłączenie atomu „w środku kryzysu energetycznego”. Odniósł się w ten sposób do decyzji rządu federalnego koalicji świateł drogowych (SPD-FDP-Zieloni) o wyłączeniu ostatnich reaktorów jądrowych po minionym sezonie grzewczym.

Premier Saksonii Michael Kretschmer z CDU cytowany przez FAZ wezwał do ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych oraz restartu transformacji energetycznej.

Jednak również przedstawiciele partii koalicyjnej FDP apelują o powrót do atomu. Christian Duerr stojący na czele grupy parlamentarnej liberałów zaapelował o rozważenie inwestycji w technologię małych reaktorów jądrowych SMR. Torsten Herbst z FDP uznał, że Niemcy powinny inwestować w atom jak kraje sąsiednie. Polska zamierza mieć 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku.

– Elektrownie jądrowe nie są tanie. Jednak system łączący niezawodną energię jądrową z energią elektryczną ze źródeł odnawialnych jest zdecydowanie tańszy niż kontynuowanie obecnej transformacji energetycznej – przyznali eksperci pytani przez FAZ. Zauważyli przy tym, że transformacja energetyczna jest wciąż na wczesnym etapie, a elektrownie węglowe nadal działają – czytamy w Polskiej Agencji Prasowej. – Wiele krajów Europy Wschodniej planuje budowę nowych elektrowni jądrowych, m.in. Polska, Rumunia i Czechy. Gdyby to się nie opłacało, to dlaczego by to robili – podsumowuje FAZ.

Niemieckie ministerstwo środowiska wyszło w 2021 roku z inicjatywą denuklearyzacji Europy. Jednakże kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom, odczuwalny szczególnie w Niemczech wysoce zależnych od dostaw gazu z Rosji, a potem inwazja Rosjan na Ukrainie, skłoniły Berlin do przedłużenia pracy ostatnich reaktorów jądrowych do końca sezonu grzewczego 2022/23 i porzucenia apeli o denuklearyzację Europy. Niemcy korzystają z importu energii jądrowej z Francji. Trwa dyskusja na temat ich powrotu do atomu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung / Polska Agencja Prasowa / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Denuklearyzacja czy renuklearyzacja Europy? Rozstrzygnięcie z Polską w Trójkącie Weimarskim


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X