AlertAtomEnergetykaŚrodowisko

Polska wstępuje na COP28 do sojuszu jądrowego. Odnawialny jest większy

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Polski prezydent podpisał się na szczycie klimatycznym COP28 pod deklaracją 22 państw opowiadających się za potrojeniem mocy energetyki jądrowej do 2050 roku, jako źródła czystego i służącego ochronie klimatu. 120 krajów podpisało się pod sojuszem energetyki odnawialnej.

Oprócz Polski sygnatariusze deklaracji sojuszu jądrowego ze szczytu COP28 w Dubaju to Bułgaria, Czechy, Francja, Finlandia, Ghana, Japonia, Holandia, Kanada, Korea Południowa, Mołdawia, Mongolia, Maroko, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Autorzy paktu deklarują, że energetyka jądrowa pozwala obniżyć tempo wzrostu temperatury globalnej do 1,5 stopnia zgodnie z celem porozumienia paryskiego i osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku zgodnie z założeniami polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz części państw zachodnich.

Sygnatariusze deklarują działania na rzecz stworzenia mechanizmów finansowania atomu. To szczególnie ważne dla nowych projektów, jak atom na Pomorzu w sprawie którego mechanizmu wsparcia toczą się negocjacje w Brukseli. Pod deklaracją z COP28 jest szereg podpisów krajów unijnych opowiadających się za energetyką jądrową. – Atom jest przyszłością. Pokazaliśmy to także na forum Unii Europejskiej, skutecznie zabiegając o włączenie energii jądrowej do Net-Zero Industry Act. Zaledwie dwa tygodnie temu Parlament Europejski uwzględnił w niej także atom. Zabiegaliśmy o to jako Polska bardzo mocno. To sukces wielu państw członkowskich z panem prezydentem Emanuelem Macronem na czele – mówił prezydent RP Andrzej Duda w Dubaju.

Polska chce mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku. Wybrała technologię AP1000 amerykańskiego Westinghouse do lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Z kolei 118 państw szczytu COP28 podpisało się pod deklaracją potrojenia mocy energetyki odnawialnej do 2030 roku. Deklaracja jest niewiążąca i uwzględnia różne uwarunkowania w poszczególnych krajach. Sygnatariusze zobowiązali się także do poprawy efektywności energetycznej o 4 procent rocznie do 2030 roku.

CO28 / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Denuklearyzacja czy renuklearyzacja Europy? Rozstrzygnięcie z Polską w Trójkącie Weimarskim


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X