AlertAtomEnergetyka

Koreański partner jądrowy Polaków promuje inteligentne reaktory modułowe podczas COP28

Półwysep Koreański. Grafika: Wikimedia Commons

Półwysep Koreański. Grafika: Wikimedia Commons

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), przedsiębiorstwo zarządzające elektrowniami jądrowymi, przedstawiło swój pomysł na modułowe reaktory jądrowe (SMR) podczas konferencji COP28. Koreańczycy zaprezentowali technologię i-SMR, która w przyszłości ma posłużyć do zasilania inteligentnych miast (Smart City). Do współpracy zaprosili Indonezję i Jordanię.

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) wykorzystało COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do promocji nowej technologii SMR (i-SMR) oraz modelu Smart Net-Zero City (inteligentnego, bezemisyjnego miasta). Firma chce zbadać możliwości rozmieszczenia jednostek z partnerami z Indonezji i Jordanii.

Opracowanie i-SMR, czyli systemu reaktorów wodno-ciśnieniowych o mocy 170 MWe wspierających inteligentne miasta, zgodnie z planem rozwoju KHNP ma potrwać do 2025 roku, a sam reaktor zostać zatwierdzony w 2028 roku.

– i-SMR, który zostanie opracowany przy użyciu naszej technologii jako zrównoważone rozwiązanie w zakresie czystej energii, charakteryzuje się doskonałym bezpieczeństwem, wykonalnością ekonomiczną i elastycznością. […] SMR Smart Net-Zero City, w którym i-SMR będzie źródłem energii, to miasto zrównoważone, którego koszty zużycia mogą być nawet o 30 procent niższe – powiedział Hwang Joo-ho, dyrektor generalny KHNP.

– Dla krajów posiadających starzejące się elektrownie węglowe, i-SMR może być rozwiązaniem promującym przejście na bezpieczną i ekonomicznie korzystną czystą energię – dodał.

KHNP podpisało porozumienie (Memorandum of Understanding – protokół ustaleń) z Nusantara Power, spółką zależną Indonezyjskiej Electric Power, zajmującą się wytwarzaniem energii, w sprawie wzajemnej współpracy w zakresie wprowadzenia i budowy i-SMR w Indonezji. Na mocy tej umowy firmy będą współpracować przy badaniach dotyczących wykonalności ekonomicznej i wdrożenia w indonezyjskich miastach.

– Niniejszy protokół ustaleń stanowi dla KHNP ważny przyczółek umożliwiający wejście na nowy rynek SMR w Azji Południowo-Wschodniej. W oparciu o know-how KHNP zgromadzone w procesie eksploatacji i budowy elektrowni jądrowych w kraju oraz za granicą, będziemy współpracować w zakresie dekarbonizacji Indonezji – powiedział dyrektor Hwang.

KHNP podpisało również protokół ustaleń w sprawie wzajemnej współpracy z Jordańską Komisją Energii Atomowej (JAEC). Jordania rozważa wprowadzenie SMR, gdyż tamtejsze prognozy mówią o wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną po 2030 roku. Kraj przygotowuje się do przetargu, którego celem będzie wyłonienie preferowanego dostawcy SMR w 2024 roku.

Warto przypomnieć, że koreańska firma jest partnerem Polaków przy budowie od dwóch do czterech reaktorów jądrowych w Pątnowie (region koniński), gdzie ma stanąć jedna z pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce. Postępowania przedprojektowe trwają i jeśli przedsięwzięcie dojdzie do skutku, koreańska technologia może zastąpić działający tam dotychczas zespół trzech elektrowni cieplnych opalanych węglem brunatnym i biomasą (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin).

KHNP / World Nuclear News / Jędrzej Stachura

Atom z Korei w Polsce czeka na nowy rząd


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X