20 grudnia ministerstwa spraw zagranicznych Danii, Estonii, Francji, Kanady, Niderlandów, Niemiec Polski, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ogłosiły powstanie Mechanizmu Tallińskiego, którego zadaniem będzie wsparcie Ukrainy w obszarze cyfrowym i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa.
Jednym z nieustających elementów inwazji Rosji na Ukrainę są ataki hakerskie na jej systemy państwowe i infrastrukturę krytyczną, jednak Kijów ma otrzymać wsparcie w segmencie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa.
Warto zwrócić uwagę, że Mechanizm Talliński powstał w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. Jak podaje resort dyplomacji, jego zadaniem będzie koordynacja współpracy i ułatwienie dla działań na rzecz budowania cywilnego potencjału Ukrainy służącego utrzymaniu jej podstawowego prawa do samoobrony w cyberprzestrzeni oraz zaspokojenia jej długoterminowych potrzeb w zakresie odporności cyfrowej.
MSZ podkreśla, że kierunki działań w ramach Mechanizmu mają być odrębne, ale komplementarne do wojskowych wysiłków na rzecz budowania zdolności cybernetycznych oraz cywilnych wysiłków na rzecz rozwoju cyfrowego Ukrainy. W tym zakresie Mechanizm zakłada rutynowe współdziałanie z innymi inicjatywami darczyńców dla zapewnienia wzajemnej koordynacji i unikania kolizji podejmowanych projektów.
Członkowie Mechanizmu zamierzają poprawiać koordynację i dostarczanie pomocy w zakresie budowania zdolności cywilnych w cyberprzestrzeni. Członkowie zamierzają współpracować z UE i z NATO w tym zakresie. Sektor prywatny i podmioty pozarządowe są również zachęcane do udziału w Mechanizmie.
Interesujące jest, że jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku polskie ministerstwo cyfryzacji podjęło działania na rzecz zacieśnienia współpracy dwustronnej w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Jacek Perzyński
Orlen rozważa budowę Wirtualnej Elektrowni, która ma zintegrować zarządzanie aktywami