Shell i BP łączą siły w sporze z Venture Global LNG o brak dostaw gazu skroplonego. To dostawca z USA znany z kontraktu z polskim PGNiG. Inne umowy z firmami amerykańskimi są realizowane.
Shell oraz BP skierowały się do Federalnej Komisji Regulacji Energetyki, odpowiednika polskiego Urzędu Regulacji Energetyki, ze skargą na Venture Global LNG, który ich zdaniem opóźnia rozpoczęcie dostaw gazu skroplonego na mocy kontraktu z nimi ze względu na to, że bardziej opłaca mu się sprzedawać paliwo na spocie.
– Bezprecedensowe i niewyobrażalne działanie Venture Global przy oddawaniu instalacji do użtku do tej pory było ukryte przed opinią publiczną a nie spełnia regulacji FERC o dostępie do informacji – ocenia Shell, oczekując ujawnienia dokumentów na temat instalacji Calcasieu Pass pracującej od 2022 roku, ale mimo to zapewniającej dostawy jedynie na rynku spotowym bez realizacji kontraktów zawartych z Shellem i BP. Venture Global LNG odpiera, że BP i Shell nie mają podstaw do wysuwania rozszczeń.
Venture Global LNG opublikowao ostatecznie dokumenty, z których wynika, że nie musi realizować dostaw do BP z Calcasieu Pass ze względu na to, że czeka na oddanie jej do użytku komercyjnego, to znaczy po oddaniu wszystkich jej elementów i umożliwieniu dostaw w pełnym wymiarze. – Żaden z tych wymogów nie został jeszcze spełniony – podkreśla Venture Global LNG.
Venture Global LNG to firma znana z kontraktu z PGNiG. Polski PGNiG (obecnie część Orlenu) zawarł dwie umowy długoterminowe na dostawy LNG od spółek-córek Venture Global LNG na dostawy po milionie ton LNG rocznie przez 20 lat w formule free on board pozwalającej na reeksport, na przykład z pomocą floty gazowców wyczarterowanej przez PGNiG. PGNiG aneksował umowę z tymi spółkami o dodatkowe 2 mln ton, podnosząc łączny wolumen dostaw do 5,5 mln ton rocznie. Tym samym spółki Venture Global LNG będą największymi dostawcami gazu skroplonego do Polski. Drugi w zestawieniu jest katarski Qatargas. Pionierski kontrakt długoterminowy PGNiG-Cheniere jest indeksowany do giełdy amerykańskiej i może obecnie oferować najtańszy gaz na rynku. Jest realizowany bez problemów od 2018 roku, a od 2023 roku opiewa a 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie.
Venture Global LNG / Wojciech Jakóbik
Sikora: LNG z USA ratuje Europę pomimo sporu z jednym z dostawców znanym z Polski