AlertEnergetykaInfrastrukturaRopa

PERN chce rozbudować nadmorski hub paliwowy

Zbiornik paliw. Fot. PERN

Zbiornik paliw. Fot. PERN

Pojemność bazy paliw PERN w Dębogórzu, która przyjmuje produkty dostarczane do Polski drogą morską, powiększy się o 150 tys. metrów sześc. Ponadto ruszył także przetarg na budowę trzech nowych zbiorników na olej napędowy. Oferty można składać do 14 marca – podała spółka.

Budowa kolejnych zbiorników to odpowiedź spółki na potrzeby rynku i znaczący wzrost zainteresowania świadczonymi usługami. Nowa infrastruktura ma umożliwić przechowywanie zapasów interwencyjnych oraz zapewnić bardziej elastyczny obrót paliwami.

Zgodnie z planem inwestycyjnym PERN inwestycje w 2024 roku wyniosą prawie 450 mln zł a remonty około 90 mln. W tegorocznych planach spółki przewidziano łącznie około  400 nowych zadań z Planu Inwestycyjnego oraz Planu Remontów, w tym kilka kluczowych inwestycji do których zalicza się właśnie rozwój bazy w Dębogórzu.

PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech – Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

PERN podał, że w ubiegłym roku w Naftoporcie przyjęto i obsłużono 471 statków, w porównaniu z 363 tankowcami rok wcześniej, natomiast w bazie paliw w Dębogórzu rozładowano 93 tankowce – o 26 więcej niż rok wcześniej. — To efekt reorientacji kierunków dostaw surowca i paliw do Polski wywołany toczącą się na Ukrainie wojną i odejściem od rosyjskich węglowodorów, co jest zjawiskiem ogólnoeuropejskim – wyjaśniła spółka.

PERN / Jacek Perzyński

Skowron: PERN zaktualizuje strategię rozbudowy infrastruktury naftowej w Polsce (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

USA vs Chiny: wyścig zbrojeń w epoce dronów. Kto wygra batalię?

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X