W środę odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone rezultatom szczytu Rady Europejskiej z 25-26 czerwca br. na temat m.in. wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przygotowaniom do szczytu NATO, jaki odbędzie się w lipcu 2016 r. w Warszawie.
W posiedzeniu uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Po posiedzeniu Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska będzie wykorzystywała rolę gospodarza szczytu NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie, by doprowadzić do wzmocnienia już istniejących elementów stałej obecności sił Sojuszu na flance wschodniej.
Prezydent zaznaczył na konferencji po środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że jego tematem było omówienie przygotowań do szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu 2016 roku w Warszawie.
Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska będzie wykorzystywała pozycję gospodarza tego szczytu i wpływała na jego agendę, by po 2016 roku nie tylko utrzymać rotacyjny charakter obecności wojsk NATO na terenie Europy wschodniej, ale też, aby wzmocnić już istniejące elementy stałej obecności sił Sojuszu na flance wschodniej.
Prezydent wyjaśnił, że chodzi o magazyny uzbrojenia, które pozwolą skrócić czas przygotowania do efektywnej akcji obrony w przypadku zagrożenia.
Zapowiedział, że na warszawskim szczycie NATO ma dojść też do oceny stopnia wdrożenia ważnych dla polskiego bezpieczeństwa ustaleń z poprzedniego szczytu w Newport, które mają wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu.
– To jest bardzo ważny szczyt z punktu widzenia perspektyw bezpieczeństwa Polski, z punktu widzenia całości problemu wschodniej flanki Sojuszu, ale także z punktu widzenia kierunku, który przyjmie Sojusz Północnoatlantycki jako kierunek strategicznego rozwoju – mówił Bronisław Komorowski.
Bronisław Komorowski podkreślił, że podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport Polska konsekwentnie i z sukcesem wpłynęła na decyzje liczących się krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby padły tam deklaracje o podniesieniu poziomu finansowego zaangażowania na rzecz obronności”
– Polski przykład przejścia z 1,95 proc. na 2 proc. PKB (wydatków na obronność ), a więc powrócenie do formuły wcześniejszej, jest naśladowany przez liczącą się część krajów NATO. Chcemy ten proces pogłębić. Polska będzie zabiegała przed szczytem w Warszawie, aby także inne kraje, niekoniecznie tylko z flanki wschodniej, podejmowały decyzję o nadgonieniu czasu, w którym jednostronnie nasz sąsiad rosyjski, podnosił wydatki obronne i to w bardzo poważnym wymiarze, a NATO raczej hołdowało zasadzie zmniejszania wydatków – zaznaczył prezydent.
– Polska przerwała ten proces – będzie konsekwentnie zabiegała, by na szczycie w Warszawie także inne kraje poszły tym samym tropem, nie obniżając, a zwiększając wydatki obronne – dodał Bronisław Komorowski.
Było to 35 posiedzenie RBN w czasie obecnej kadencji prezydenkciej. Przed jego rozpoczęciem Prezydent RP powołał w skałd Rady marszałek Rejmu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz koordynatora ds. służb specjalnych Marka Biernackiego.
W posiedzeniu pod przewodnicwem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego uczestniczyli także:
Małgorzata KIDAWA-BŁOŃSKA – Marszałek Sejmu RP
Bogdan BORUSEWICZ – Marszałek Senatu RP
Ewa KOPACZ – Prezes Rady Ministrów, p.o. Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej
Janusz PIECHOCIŃSKI – Wiceprezes Rady Ministrów, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
Stanisław KOZIEJ – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Grzegorz SCHETYNA – Minister Spraw Zagranicznych
Teresa PIOTROWSKA – Minister Spraw Wewnętrznych
Marek BIERNACKI – Koordynator ds. służb specjalnych
Leszek MILLER – Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej