AlertSurowce

Chińczycy chcą wypuścić chip nowej generacji mimo sankcji USA

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Najwięksi producenci zaawansowanych układów scalonych z Państwa Środka – SMIC i Huawei – ogłosili, że w tym roku zamierzają wyprodukować procesory do smartfonów nowej generacji, pomimo wysiłków Stanów Zjednoczonych mających na celu ograniczenie ich rozwoju – podaje Financial Times.

Należy wspomnieć, że celem rządu w Pekinie jest osiągniecie samowystarczalności w sektorze produkcji półprzewodników, po tym administracja prezydenta Joe Bidena w październiku 2022 roku zaostrzyła ograniczenia eksportowe zaawansowanego sprzętu do produkcji mikroprocesorów, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. Stany Zjednoczone współpracują także z Holandią i Japonią, aby zablokować Państwu Środka dostęp do najnowszych narzędzi chipowych, takich jak maszyny holenderskiego producenta ASML.

Tymczasem Państwo Środka w tym wyścigu stawia na własnych producentów. Największy w kraju producent chipów, firma SMIC, uruchomiła w Szanghaju nowe linie produkcyjne półprzewodników, aby masowo produkować mikroprocesory zaprojektowane przez technologicznego giganta Huawei. SMIC zamierza wykorzystać swoje istniejące zapasy sprzętu wyprodukowanego w USA i Holandii do produkcji bardziej zminiaturyzowanych mikroprocesory o wielkości 5 nm (nanometrów). Co ważne, na linii produkcyjnej powstaną chipy Kirin, które są zainstalowane w najnowszych smartfonach Huawei Mate 60 (Kirin 9000S).

Warto zwrócić uwagę, że chociaż chińskie mikroprocesory wykonane w procesie technologicznym 5 nm pozostają o jedną generację w tyle za obecnymi, najnowocześniejszymi chipami wykonanymi w technologii 3 nm, posunięcie to pokazałoby, że chiński przemysł półprzewodników nadal czyni stopniowy postęp pomimo kontroli eksportu w USA. Normalny cykl przejścia do kolejnej linii produkcyjnej półprzewodników wynosi dwa lata, więc jeśli firmie SMIC uda się przejść z 7 nm do 5 nm w ciągu jednego roku, będzie to imponujące osiągnięcie. Chiński producent pozostaje w tym wyścigu co najmniej cztery lata w tyle, ale nadrabia zaległości.

Mikroprocesory to małe, ale niezwykle ważne elementy w funkcjonowaniu sprzętu elektronicznego. Bez zaawansowanych układów scalonych (chipów) działanie samochodów, samolotów, pociągów, smartfonów, komputerów stałoby się praktycznie niemożliwe, gdyż odpowiadają one za funkcjonowanie różnych systemów, wykonywaniem obliczeń, czy sterowaniem silników w pojazdach.

Półprzewodniki to dzisiejsza stal, a dominacja w tym obszarze będzie krokiem do zwycięstwa w wyścigu technologicznym.

Financial Times / Jacek Perzyński

USA chcą stworzyć w Wietnamie bazę półprzewodników i zaplecze OZE za grube miliardy dolarów


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink wraca po awarii. Ukraina znów podpięta

Starlink, sieć satelitarnej łączności internetowej, wraca po awarii, której doznała w czwartek. Powodem problemów systemu było wadliwe oprogramowanie. Starlinki zapewniają...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X