Gaz-System nabywa Gas Storage Poland od Orlenu. Był to jeden z warunków zgody UOKiK na fuzję Orlenu i PGNiG. GSP jest operatorem magazynów gazu kluczowych dla bezpieczeństwa kraju.
– Skupienie w kompetencjach jednej grupy kapitałowej zadań związanych z funkcjonowaniem systemu przesyłowego, Terminalu LNG i magazynowania gazu ziemnego daje gwarancję podejmowania optymalnych decyzji co do rozbudowy instalacji magazynowych oraz ich modernizacji, uwzględniając potrzeby obu systemów oraz uczestników rynku gazu, a także zapewniając optymalne finansowanie i kompleksową realizację inwestycji – przekonuje Gaz-System.
Spółka ta przypomina, że przejęcie Gas Storage Poland przez Gaz-System było warunkiem fuzji Orlenu i PGNiG. W tej drugiej grupie znajdowało się dotąd GSP. – Sprzedaż przez Orlen udziałów w kapitale zakładowym Gas Storage Poland następuje w związku z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), dotyczącą koncentracji Orlen oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – czytamy w komunikacie.
– Przejęcie przez Gaz-System spółki, która pełni rolę operatora podziemnych magazynów gazu wzmocni nadzór nad gazową infrastrukturą strategiczną w Polsce. Usprawni także współpracę pomiędzy operatorem systemu przesyłowego a operatorem systemu magazynowania. Przełoży się to również na większe bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców, lepsze wykorzystanie istniejących zdolności magazynowych oraz ich zwiększenie – powiedział Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu.
Orlen także informuje o umowie. – Tym samym spełniony został warunek połączenia Orlen i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK. Zawarta umowa dotyczy zbycia wyłącznie operatora systemu magazynowania, natomiast same magazyny pozostają własnością Grupy Orlen. Nabywcą udziałów jest należący do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego, spółka Gaz-System. Ich przejęcie wymaga jeszcze zgody Prezesa UOKiK na koncentrację. Transakcja jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – tłumaczy spółka z Płocka. – Umowę zawartą pomiędzy Orlen a Gaz-System poprzedziła w lutym br. zgoda Akcjonariuszy koncernu na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland, pełniącej funkcję operatora systemu magazynowania gazu ziemnego. Operator udostępnia pojemności i moce instalacji magazynowych wszystkim uczestnikom rynku usług magazynowania gazu. Orlen zawarł z Gas Storage Poland umowę, w ramach której spółka ta zarządza pojemnościami podziemnych magazynów gazu należących do koncernu, zlokalizowanych w Kosakowie, Mogilnie, Wierzchowicach, Brzeźnicy, Swarzowie, Husowie oraz Strachocinie. Ich łączna pojemność magazynowa wynosi aktualnie ponad 3,3 mld m sześciennych.
– Orlen realizuje obecnie inwestycję w rozbudowę pojemności magazynowych PMG Wierzchowice, największego podziemnego magazynu gazu w Polsce, które zwiększą się o 800 mln m sześc. – z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześc. W wyniku realizacji tej inwestycji zdolności magazynowania gazu w Polsce zwiększą się aż o jedną czwartą do 4,1 mld m sześc. Dzięki temu istotnie wzrośnie bezpieczeństwo dostaw gazu do polskich odbiorców. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na przełomie 2025 i 2026 roku – przypomina ta spółka.
Gaz-System / Orlen / Wojciech Jakóbik
Romanowski: Teoretycznie można cofnąć fuzję Orlenu i Lotosu (ROZMOWA)