AlertEnergetykaGaz.

Kryzys energetyczny przestał wpływać na gospodarkę Niemiec, która zostaje z problemami strukturalnymi

Stagnacja niemieckiej gospodarki w 2024 roku jest symptomem głębszych problemów strukturalnych. Choć kryzys energetyczny spowodowany odmową dostaw gazu przez Rosję miał swoje skutki to analizy wskazują, że jego wpływ na europejski przemysł był ograniczony i krótkotrwały. Niemniej jednak Niemcy będąc największą gospodarką w strefie euro, doświadczają trudności głównie związanych z problemami systemowymi.

Jednym z głównych problemów jest starzenie się społeczeństwa i ograniczanie liczby ludności w wieku produkcyjnym. Choć fala imigrantów w ostatniej dekadzie w pewnym stopniu kompensowała te niedobory kadrowe to już teraz jest coraz mniej imigrantów, którzy mogliby wypełnić te braki. W odpowiedzi na to w lutym 2024 roku wprowadzono uproszczenia w procesie uzyskiwania obywatelstwa niemieckiego, ale skutki tych zmian są trudne do oszacowania w krótkim okresie czasu.

Kolejnym istotnym problemem jest niski poziom cyfryzacji usług publicznych w Niemczech. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej Niemcy znacznie opóźniają się pod względem wykorzystania technologii cyfrowych w sektorze publicznym. To prowadzi do zwiększonego obciążenia administracyjnego dla przedsiębiorstw oraz utrudnia efektywne funkcjonowanie gospodarki.

Mimo, że pewne ożywienie gospodarcze może nastąpić w kolejnych miesiącach, to jego siła będzie ograniczona. Analitycy przewidują, że pod koniec roku Niemcy mogą stanąć w obliczu stagnacji gospodarczej. Ostatecznie, aby osiągnąć trwały wzrost Niemcy będą musiały skutecznie rozwiązać swoje problemy strukturalne, w tym starzenie się społeczeństwa i niedoinwestowanie w cyfryzację usług publicznych.

Kommersant / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X