Ważą się losy małych reaktorów jądrowych Orlenu i Synthosa po spekulacjach medialnych o negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Resort klimatu dopytuje kontrwywiad o okoliczności.
– Postępowania o wydanie decyzji zasadniczych dla spółek zależnych OSGE są zakończone. Ministerstwo klimatu i środowiska nie ma podstaw do występowania o nową opinię lub uzupełnienie starej w zakresie zakończonych postępowań – tłumaczy resort klimatu. To reakcja na ustalenia BiznesAlert.pl o tym, że ministerstwo zwróciło się do ABW o kolejną opinię w tej sprawie.
– Natomiast w ramach czynności związanych z analizą decyzji zasadniczych, MKiŚ występowało do ABW o przedstawienia stanowiska ws. okoliczności objętych opiniowaniem – przyznaje ministerstwo klimatu i środowiska.
OSGE (Orlen Synthos Green Energy) to spółka celowa Orlenu i Synthosa mająca rozwijać technologię małych reaktorów jądrowych BWRX-300 od GE Hitachi. Media ustaliły, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną opinię w sprawie decyzji zasadniczej rządu odnośnie do tego projektu, ale ta mimo to zapadła. Nowa ekipa rządząca w Warszawie krytykuje to działanie, ale nie podjęła jeszcze rozstrzygających decyzji w sprawie przedsięwzięcia OSGE.
Badanie okoliczności może dotyczyć tezy wysuniętej przez byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji, który odpowiadał za ABW w okresie opiniowania decyzji zasadniczej. Chodzi o Mariusza Kamińskiego, którego zdaniem negatywna opinia wynikała z zastrzeżeń do modelu współpracy Orlenu i Synthosa, który miał być niekorzystny dla tej pierwszej spółki z udziałami Skarbu Państwa.
Wojciech Jakóbik
Rząd przyjrzy się strukturze właścicielskiej małego atomu Orlenu i Synthosa