AlertAtomEnergetyka

Projektant reaktora polskiej elektrowni jądrowej wybrał pomocników do jej budowy

Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Amerykański Westinghouse, projektant reaktorów jądrowych, wybrał siedmiu polskich dostawców jako wsparcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To jeden z etapów przygotowania do fazy wykonawczej projektu. Polskie firmy pomogą Amerykanom również za granicą.

Westinghouse ogłosił wybór siedmiu polskich dostawców do wsparcia budowy w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Są to Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemysłowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak oraz Energomontaż-Północ Gdynia. Dodatkowo, wymienione firmy mają pomóc Amerykanom w innych projektach w regionie.

– Współpraca Polski i USA to wiele lat historii. Jednak nigdy wcześniej nie byliśmy tak blisko jak teraz, współpracując w sektorach energetyki jądrowej i bezpieczeństwa. Polska musi mieć silny system energetyczny wspierany atomem. Bez niego nie ma mowy o bezpieczeństwie – mówił Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w Warszawie. – Energetyka jądrowa to niezbędny punkt bezpieczeństwa. Będzie również wielkim bodźcem do przyspieszenia rozwoju gospodarki – dodał.

– Obecnie naszym największym zadaniem jest budowa łańcucha dostaw. Reaktor jest zaprojektowany w stu procentach i chcemy go przenieść do Polski w takiej samej formie. Cały czas badamy dostępność elementów na jego potrzeby w regionie. Chcemy żeby większość z nich powstała na terytorium Polski – podkreślił Joel A. Eacker, wiceprezes Westinghouse do spraw nowych projektów i systemów energetycznych.

Polski projekt jest realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe, spółkę Skarbu Państwa, która odpowiada za wdrożenie i realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Pierwsze trzy reaktory w technologii AP1000, czyli jednostki generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów, zostaną postawione w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim. Pierwszy reaktor na Pomorzu ma rozpocząć pracę w 2033 roku.

Jędrzej Stachura

Wiemy co zawiera opinia ABW w sprawie małego atomu Orlenu i Synthosa


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X