Gaz-System ma kontrakt na statek pływającego gazoportu LNG

25 kwietnia 2024, 10:15 Alert

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej jednostki na potrzeby pływającego terminalu (FSRU) w Zatoce Gdańskiej. Gazoport będzie odbierał skroplony gaz ziemny (LNG) a po regazyfikacji wprowadzał go do Krajowego Systemu Przesyłowego.

FSRU. Fot. Hoegh LNG.
FSRU. Fot. Hoegh LNG.

Gaz-System poinformował, że podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy, spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.

– Terminal FSRU to strategiczna inwestycja, która pozwoli na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z zapewnieniem dywersyfikacji oraz bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego zarówno do Polski, jak i regionu. Wyrazem tego jest przyznanie środków z KPO w ramach programu REPowerEU na budowę części lądowej FSRU. Zakontraktowanie przez Gaz-System jednostki magazynowo–regazyfikującej LNG to kolejny ważny etap tego projektu – powiedział Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Podpisana umowa czarteru Time Charter Party (TCP) to efekt bardzo intensywnego procesu przetargowego rozpoczętego w ubiegłym roku oraz wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy Gaz-System oraz Mitsui O.S.K. Lines. Kontrakt określa szczegółowe warunki czarteru pierwszej pływającej jednostki regazyfikacyjnej w Polsce – zaznaczył Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. – Drugi w Polsce Terminal LNG zapewni elastyczność dostaw gazu ziemnego do Polski, co jest niezbędne do zagwarantowania ciągłości zasilania odbiorców w każdym województwie i bezpieczeństwa pracy krajowego systemu przesyłowego – dodał.

Czarterowana jednostka będzie miała pojemność ok. 170 tys. m sześc. LNG oraz moc regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Umowa została zawarta na 15 lat z możliwością przedłużenia. Gaz-System zagwarantował sobie również prawo wykupu jednostki.

Terminal FSRU (Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej ma umożliwić wyładunek LNG, jego składowanie i regazyfikację oraz późniejsze wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego.

Gaz-System / Jędrzej Stachura

Polacy zaraz wynajmą FSRU do pływającego gazoportu