AlertBezpieczeństwo

Tarcza Wschód wykorzysta najnowsze technologie

minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Źródło: Gov.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że projekt Tarcza Wschód zakłada nie tylko wykorzystanie środków fortyfikacji jak żelbetonowe zapory antyczołgowe, ale i nowoczesnych technologii jak drony i systemy antydronowe.

Podczas posiedzenia w sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej i wicepremier, odniósł się do stanu bezpieczeństwa Polski. Poruszył temat projektu Tarcza Wschód, który dotyczy ufortyfikowania wschodniej granicy kraju.

– Tarcza Wschód to kryptonim działań związanych z odstraszaniem i obroną. Działań fortyfikacyjnych na wschodniej flance naszego kraju, a tym samym wschodniej flance NATO. Są to działania o charakterze gromadzenia sprzętu fortyfikacyjnego różnego rodzaju, działania o charakterze przygotowania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przygotowania tego sprzętu. To najważniejsze są to nowe technologie, które będą użyte do fortyfikacji. To nie będą tylko żelbetonowe jeże czy palisady. To nie będą tylko i wyłącznie zgromadzenie sprzętu do użycia w odpowiednim czasie i miejscu. Tarcza Wschód ma zadanie obserwacyjne, pełen monitoring, działania rozpoznawcze i przeciwdronowe. Wszystkie najnowocześniejsze systemy będą zlokalizowane na 400 kilometrach polskiej granicy, szczególnie z Białorusią i Rosją – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier podkreślił rolę dronów oraz zestawów przeciwdronowych w projekcie Tarcza Wschód. Zaznaczył również, że Polska zamierza wyciągnąć wnioski z konfliktu na Ukrainie i przygotować obronę odpowiadającą obecnym wyzwaniom. Polska planuje na ten cel przeznaczyć minimum 10 milionów złotych, będzie zabiegała, aby część funduszy pochodziła z Unii Europejskiej.

Marcin Karwowski

Karwowski: Czy Polska potrzebuje Tarczy Wschód by obronić się przed Rosją?


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X