(TASS/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)
W wypowiedzi dla agencji TASS rosyjskie ministerstwo rozwoju gospodarczego stwierdziło, że po zniesieniu nałożonych na Iran sankcji program ,,ropa za żywność” utrzyma swoją aktualność.
– Głównym źródłem wpływów walutowych Iranu były i pozostaną jego zasoby naturalne. Pozostaje pytanie do jakich państw Iran będzie dostarczał ropę, gaz oraz produkty petrochemiczne. Rosja pozostanie sojusznikiem Iranu we wszystkich kwestiach w tym w sferze współpracy na rynkach sprzedaży ropy – programie ,,ropa za żywnośc” – poinformowało ministerstwo rozwoju gospodarczego.
Warto zwrócić uwagę, że 13 kwietnia rosyjski (o czym informował dzień później BiznesAlert.pl) wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że Rosja rozpoczęła dostawy zboża, sprzętu oraz materiałów budowlanych do Iranu w zamian za ropę naftową. Dwa dni później The Moscow Times poinformował, że zdaniem ministra energetyki Aleksandra Nowaka rosyjskie oraz irańskie spółki nie rozmawiają o barterze zboże za dostawy ropy naftowej.
Mohsen Qamsari, dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych w państwowym irańskim koncernie naftowym (NIOC) powiedział 6 czerwca, że Teheran i Moskwa osiągnęły ostateczne porozumienie w sprawie eksportu irańskiej ropy przez Rosję. Qamsari podkreślił, że umowa nie jest czymś w rodzaju handlu wymiennego.
Jak informował 8 czerwca BiznesAlert.pl irański minister spraw zagranicznych Muhammed Javad Zarif podczas spotkania z jego rosyjskim odpowiednikiem omówił kwestię wzmocnienia współpracy pomiędzy obydwoma państwami. Zdaniem Zarifa strony zgodziły się rozwijać współpracę w kwestiach ,,energetycznych, bankowości oraz w innych sferach”.
Wczoraj Iran oraz państwa P5+1 osiągnęły porozumienie jądrowe we wtorek 14 lipca. Zakończenie negocjacji nuklearnych potwierdziła m.in. Federica Mogherini. Przedstawiciele Unii Europejskiej finał dwuletnich rozmów określają jako „znak nadziei dla całego świata”