AlertCiepłownictwoEnergetykaOZEŚrodowisko

Wyższe standardy jakości i audyt energetyczny będą od dzisiaj chronić rynek pomp ciepła

Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańsk. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańsk. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Od 14 czerwca 2024 roku w programie „Czyste Powietrze” wprowadzono kluczowe zmiany dla beneficjentów. Najważniejszymi nowościami są obowiązek wyboru pomp ciepła z tzw. listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) oraz konieczność wykonania audytu energetycznego. Te zmiany mają na celu zapewnienie, że użytkownicy wybierają odpowiednie urządzenia grzewcze dla swoich domów i unikanie zawyżonych rachunków za energię.

Nowe zasady przewidują, że koszty związane z pompami ciepła oraz kotłami na biomasę będą kwalifikowane tylko, jeśli urządzenia te znajdą się na liście ZUM. Wybór pompy ciepła wymaga wykonania audytu energetycznego, na który można uzyskać dofinansowanie do 1,2 tys. zł, pokrywające do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

– Program „Czyste Powietrze” nie stoi w miejscu, cały czas się rozwija. Wprowadziliśmy już kilka ważnych zmian, aby zwiększyć jego efektywność i szczelność. Odtąd najwyższy poziom dofinansowania może dotyczyć tylko jednego domu na jednego wnioskodawcę. Doprecyzowaliśmy zasady prefinansowania i pełnomocnictw przy wypłacie dotacji. Aby zapewnić jak najlepszą ochronę beneficjentek i beneficjentów, wprowadzamy też obowiązek wyboru z listy ZUM pomp ciepła i kotłów na biomasę – powiedziała Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – Co ważne, osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku. Zależy nam, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego audytu energetycznego. Na taki audyt także zapewniamy wsparcie finansowe – dodała.

Audyt energetyczny ma być szczególnie ważny w przypadku starszych budynków, które mogą wymagać dodatkowej termomodernizacji, jak docieplenie, wymiana okien i drzwi, czy modernizacja instalacji grzewczych. Dzięki audytowi inwestorzy będą mogli lepiej planować takie prace i zmniejszać rachunki za energię.

Pompy ciepła będą kwalifikowane do programu tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone przez akredytowane laboratoria w UE lub EFTA i wpisane na listę ZUM. Firmy mogą też składać wnioski o czasowy wpis na listę na podstawie europejskich znaków jakości do końca 2024 roku, ale od 2025 roku obowiązywać będą wyłącznie pełne badania techniczne.

Obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet o podwyższonym standardzie, ale dla tych urządzeń nie są wymagane nowe procedury. Program „Czyste Powietrze”, trwający od 2018 do 2029 roku, jest największą inicjatywą proekologiczną w Polsce, mającą na celu walkę ze smogiem i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych.

NFOŚiGW /Mateusz Gibała

Rząd zachwala, a opozycja krytykuje ustawę o dopłatach do ciepła


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X