AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Azerbejdżan chce by rosyjski gaz ciągle płynął przez Ukrainę

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

31 grudnia 2024 roku kończy się umowa między Ukrainą, a Rosją na tranzyt gazu do Europy. Kijów nie chce jej przedłużyć, chyba, że po wprowadzeniu zmian. Azerbejdżan zadeklarował pomoc w kontynuowaniu przesyłu paliwa.

Z końcem bieżącego roku wygasa pięcioletnia umowa między Moskwą a Kijowem na tranzyt rosyjskiego paliwa przez Ukrainę na Zachód. Natural Gas World poinformował, że Azerbejdżan prowadzi rozmowy z Kremlem nad utrzymaniem transportu paliwa.

Iham Alijem, prezydent Azerbejdżanu, przekazał, że Unia Europejska i Ukraina zwróciły się do niego o pomoc w ułatwieniu realizacji umowy. Stwierdził, że jej przedłużenie jest możliwe, a jego kraj postara się pomóc.

W ramach obowiązujących ustaleń co roku przez Ukrainę przepływa prawie 15 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu, który jest wysyłany do Europy. Kijów stwierdził, że może kontynuować tranzyt, jednak przy określonych warunkach i udziale podmiotów z Unii Europejskiej.

Zachód obłożył Rosję sankcjami za inwazję na Ukrainę. Stopniowo odchodzi od importu rosyjskich paliw. 12. pakiet sankcji nakazuje m.in. zaprzestanie sprowadzania gazu LPG z Rosji, okres przejściowy w którym jest to możliwe kończy się 31 grudnia 2024 roku.

Natural Gas World / Marcin Karwowski

Badanie: Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia transformację energetyczną kraju


Powiązane artykuły

Katastrofa samolotu Air India: Pilot celowo wyłączył silniki?

Są nowe doniesienia o katastrofie samolotu linii Air India z 12 czerwca. Ustalenia amerykańskich śledczych, jak podaje The Wall Street...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...

Udostępnij:

Facebook X X X