W przekazanym do Rady Dialogu Społecznego projekcie ustawy budżetowej zapisano, że w 2025 roku wydatki w ramach wieloletniego program wsparcia inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji energetycznych, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim ustalono na 152 miliony złotych. Budżet całego programu w latach 2023-2029 to 4,76 miliardow złotych.
Projekt ustawy budżetowej przewiduje również na przyszły rok 230 milionów złotych na budowę falochronu, związaną z programem pływającego terminala LNG w Gdańsku. Budowa całego falochronu, rozpisana na lata 2023-2027 ma pochłonąć niemal 850 milionów złotych.
Na realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zaplanowano w 2025 roku niemal 62 miliony złotych. Na przyszły rok w ramach PPEJ planuje się kampanię informacyjno-edukacyjną, promującą rozwój energetyki jądrowej w Polsce. W planach są też szkolenia dla przedstawicieli polskich firm zainteresowanych kooperacją w branży jądrowej, szkolenia dla nauczycieli w tematyce związanej z energetyką jądrową, itp.
Efektem tych działań ma być wzrost w społeczeństwie poziomu wiedzy o energii jądrowej oraz utrzymanie poziomu poparcia dla rozwoju energetyki jądrowej, a także wzrost liczby polskich firm świadczących usługi w branży jądrowej – napisano w uzasadnieniu projektu budżetu.
W dokumencie zakłada się także kontynuowane projektu budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie poniżej Włocławka. Na ten cel zaplanowano wydatki w wysokości 20 milionów złotych. W 2025 roku planuje się przetarg na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego z analizą środowiskową. Program ten ma być podstawą opracowania dokumentacji projektowej i realizacji robót budowlano-montażowych. Stopień zaawansowania całego projektu, planowany do osiągnięcia w przyszłym roku to 0,51 procent.
Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl
Polska prezydencja w UE powinna skupić się na energetyce i klimacie