AlertEnergetykaOZEŚrodowisko

Szacunkowa wartość inwestycji w magazyny ciepła do 2030 roku wyniesie 30 miliardów

OZE. Fot. Aleksander Tretyn

OZE. Fot. Aleksander Tretyn

Szacunkowa wartość inwestycji w magazyny ciepła w sektorze ogrzewnictwa do 2030 roku ma wynieść 30 miliardów złotych, zgodnie z raportem “Mapa drogowa dla rynku magazynów ciepła w Polsce” opublikowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) we współpracy z Polską Izbą Magazynowania Energii (PIME). Wszystkie ankietowane przedsiębiorstwa ciepłownicze planują rozwój w oparciu o magazynowanie ciepła i odnawialne źródła energii (OZE).

Raport wskazuje na ogromny potencjał sektora ciepłowniczego jako odbiorcy energii elektrycznej oraz niewykorzystany bufor na nadwyżki energii z OZE. Nadwyżka generacji OZE poza sezonem grzewczym (kwiecień-wrzesień) stanowi rosnący potencjał magazynowania ciepła. Według IEO, potencjał magazynowania ciepła w sektorze ciepłowniczym wynosi 57,4 GWh na dobę, a po uwzględnieniu ograniczeń technicznych i dostępności terenu – 6651 GWh rocznie. Największy potencjał mają przedsiębiorstwa o mocy 10-50 MW, których w Polsce jest 178.

Magazyny ciepła mogą przyczynić się do osiągnięcia efektywnego systemu energetycznego i wykorzystania nadwyżek energii z OZE bez nadmiernego obciążania sieci energetycznych. Rynek inwestycji w magazyny ciepła w Polsce to 24,5 miliarda złotych, z czego 7,5 miliarda złotych przypada na ciepłownie o mocy 10-50 MW.

Raport oszacował, że do 2030 roku potencjał magazynów ciepła obejmuje m.in. 6,6 miliona buforów ciepła dla gospodarstw domowych, zdolnych magazynować dobowo około 4,2 TWh nadwyżek energii z OZE rocznie. Wartość inwestycji w tym zakresie przekracza 30 miliardów złotych, jednak nie uwzględniono potencjału magazynowania ciepła na potrzeby ogrzewania, którego masowe inwestycje przewiduje się po 2030 roku.

100 procent ankietowanych przedsiębiorstw planuje rozwój systemu ciepłowniczego w oparciu o magazynowanie ciepła i OZE. 54 procent interesuje się dobowymi magazynami ciepła, a 46 procent sezonowymi. Wśród technologii OZE największym zainteresowaniem cieszą się kotły biomasowe (39 procent), technologia P2H (24 procent) i kolektory słoneczne (22 procent).

Eksperci podkreślili, że magazyny ciepła mogą sprzyjać integracji sektorów energii elektrycznej, ogrzewnictwa i chłodzenia z inteligentnymi systemami zarządzania energią.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Co zawiera kolejna odsłona programu Mój Prąd? Spięcie


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X