Niemcy blokują bony CO2 dla firm naftowych, bo obawiają się o oszustwa w Chinach

6 września 2024, 13:30 Alert

Projekty miały pomóc firmom naftowym w osiągnięciu unijnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, które wymagają, aby paliwa były bardziej ekologiczne. Zazwyczaj cele te są realizowane przez biopaliwa roślinne lub projekty redukcji emisji w górę (UER). Projekty UER pozwalają firmom zdobywać kredyty poprzez finansowanie inicjatyw zmniejszających emisję podczas produkcji ropy, jak na przykład zatrzymywanie rozbłysku gazu.

Niemcy Bundestag Berlin
Bundestag. Fot. Michał Perzyński/BiznesAlert.pl

Agencja wykryła nieprawidłowości w ośmiu chińskich projektach klimatycznych, które były finansowane przez firmy naftowe w celu uzyskania kredytów CO2. Obawy pojawiły się ponad rok temu, kiedy zaczęto kwestionować istnienie tych projektów lub ich zgodność z wymaganymi standardami.

Kwestia ta wywołała krytykę ze strony producentów biopaliw, którzy twierdzą, że są niesprawiedliwie pokrzywdzeni przez tańsze, ale wątpliwe projekty UER. Siedem z ośmiu wniosków o zatwierdzenie projektu zostało wycofanych po ujawnieniu problemów prawnych i technicznych. Obecnie Agencja przegląda 13 dodatkowych projektów.

Oczekuje się, że sporne kredyty węglowe, dostępne od 2018 roku, zostaną wycofane do 2025 roku. Spośród 21 projektów objętych przeglądem, tylko pięć uzyskało pełną zgodę na inspekcje na miejscu.

Wpływ finansowy nadal jest niejasny, ale eksperci ostrzegają, że koszty emisji mogą prowadzić do wyższych cen paliw dla konsumentów.

Reuters / Mateusz Gibała

USA i Niemcy rzucają rękawice Chinom w meczu o surowce