Polska Izba Handlu wyraziła poważne obawy związane z planowanym podniesieniem płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku. W liście skierowanym do premiera Donalda Tuska organizacja informuje, że tak znaczący wzrost wynagrodzenia może mieć negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki.
Od stycznia przyszłego roku płaca minimalna w Polsce ma wynieść 4666 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa – 30,50 złotych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowano już na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
Wysokie koszty dla małych firm
Izba Handlu zwraca szczególną uwagę na sektor MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), który w dużym stopniu opiera się na lokalnych przedsiębiorcach i będzie poważnie narażony na negatywne skutki nowych regulacji. W liście skierowanym do premiera podkreślono, że koszt wdrożenia tych zmian dla małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie aż 11,8 miliarda złotych, podczas gdy dla dużych firm wyniesie 3,15 miliarda złotych. Takie działania mogą prowadzić do masowego zamykania firm, co w efekcie będzie miało niekorzystny wpływ na krajową gospodarkę.
Polska Izba Handlu uważa, że podwyżka płacy minimalnej obniży atrakcyjność polskiej gospodarki dla inwestorów z powodu wzrostu kosztów pracy. Polska, która dotychczas przyciągała kapitał zagraniczny dzięki stosunkowo niskim kosztom pracy, może stracić na konkurencyjności w skali globalnej. Co więcej, według PIH, podwyższenie kosztów pracy przyczyni się do nasilenia presji inflacyjnej.
List do premiera Tuska
„Należy pamiętać, że wynagrodzenia stanowią największą pozycję kosztową w każdym przedsiębiorstwie. W przypadku handlu, obciążonego licznymi kosztami związanymi z prowadzeniem działalności (jak choćby wdrożenie systemu kaucyjnego), będzie to bez wątpienia czynnik prowadzący do likwidacji tysięcy sklepów” – napisała Polska Izba Handlu w liście do premiera Donalda Tuska.
PIH jako największa organizacja reprezentująca handel detaliczny w Polsce, apeluje do rządu o rozwagę i wstrzymanie się od podejmowania decyzji, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję sektora MŚP, a w konsekwencji na całą gospodarkę. W liście wskazano na konieczność wypracowania rozwiązań, które z jednej strony zapewnią godne wynagrodzenia pracownikom, a z drugiej strony nie doprowadzą do nadmiernego obciążenia przedsiębiorstw.
„Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu płacy minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. O negatywnym wpływie znaczących wzrostów wysokości płacy minimalnej na funkcjonowanie sektora MŚP mówimy od miesięcy” – dodała Izba na zakończenie listu.