Komisja Europejska zgadza się na pomoc publiczną dla Intela w Polsce

13 września 2024, 12:00 Alert

Komisja Europejska udzieliła zgody na pomoc publiczną, której oczekiwał Intel na realizację inwestycji w Polsce – poinformował wicepremier minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

Logo Intela. Źródło: flickr
Logo Intela. Źródło: flickr

– KE poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla udzielenia pomocy publicznej firmie Intel. To krok, na który czekaliśmy przez ostatnich kilka miesięcy – powiedział Gawkowski. Zaznaczył, że zazwyczaj taka procedura trwa powyżej 2 lat.

Wicepremier wskazał, że pomoc publiczna jest wartości 7,4 mld złotych, podczas gdy cała inwestycja wyceniana jest na 25 mld złotych. Pomoc zozstanie przekazana w latach 2024-2026. – To największa inwestycja zagraniczna dekady w Polsce i to w „złoto” czyli półprzewodniki.

-Możemy formalnie rozpocząć przygotowanie do złożenia notyfikacji Komisji Europejskiej. Jednocześnie możemy rozpocząć formalną procedurę w ramach Rady Ministrów i do tego tez przez ostatnie miesiące się przygotowywaliśmy” – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.  Wskazał, że w ramach zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych zostaną ustalone procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej. Zespół pracował w gronie: minister finansów, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, minister rozwoju i technologii, minister spraw zagranicznych, minister infrastruktury, ministra funduszy i polityki regionalnej oraz prezes UOKiK.

-Po formalnym potwierdzeniu notyfikacji przez Komisję Europejską będzie możliwość podpisania umowy z firmą Intel – powiedział wiceminister.

Warunkiem udzielenia pomocy publicznej jest uzyskanie także przez Intel statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już taki wniosek do Komisji Europejskiej. Cała procedura formalna ma zamknąć się do końca bieżącego roku.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/TVP.info

Intel traci na giełdzie przez swoje problemy z fabrykami w Niemczech