Amerykańska droga do czystej energii wiedzie przez Arkansas

8 października 2024, 07:30 Energetyka

Stan Arkansas staje się coraz ważniejszy dla wydobycia litu w Stanach Zjednoczonych przyciągając inwestycje firm wydobywczych. Złoża litu w formacji Smackover w Arkansas zawierają ponad 4 miliony ton metrycznych solanki litowej, kluczowej dla rynku pojazdów elektrycznych i magazynowania energii. ExxonMobil planuje wydobywać takie ilości litu, które zaspokoją potrzeby produkcji ponad miliona pojazdów elektrycznych rocznie do 2030 roku. Mimo wyzwań, takich jak spadające ceny litu i zależność od Chin w produkcji baterii do „elektryków”, amerykańska branża wydobywcza jest optymistycznie nastawiona co do swojej przyszłości. 

Kopalnia litu fot. Tianqi
Kopalnia litu fot. Tianqi

Wśród obserwatorów światowej energetyki odnawialnej panuje konsensus, że lit jest bardzo ważnym elementem transformacji energetycznej. To z litu wyrabia się na przykład baterie do samochodów elektrycznych bądź używa się go w systemach magazynowania energii, co czyni ten pierwiastek chemiczny obiektem pożądania wielu państw na świecie, ze Stanami Zjednoczonymi włącznie. 

 Niestety, Amerykanie nie mogą pochwalić się sporym wydobyciem litu, będąc zmuszonymi polegać na imporcie z Chin bądź państw Ameryki Południowej, największych na świecie producentów tego surowca. Eksploatacja złóż w formacji Smackover w stanie Arkansas ma szansę zmienić tę sytuację. Geolodzy oszacowali zasoby litu w tej okolicy na sumę ponad 4 milionów ton metrycznych. W tych samych złożach wydobywany jest od dłuższego czasu brom, który w USA produkuje się wyłącznie w Arkansas. 

  To właśnie jakość zasobów litu sprawia, że jest to świetny region. Jego wartość sprowadza się do dwóch rzeczy: jego ilości oraz zdolności do efektywnego wydobywania go z solanki ㅡ w taki sposób komentował walory południowych części Arkansas Wesley Hamilton, dyrektor w Albemarle, największym na świecie producencie litu. 

 Możliwość wydobywania tego metalu przyciągnęła inwestycje innych firm energetycznych, takich jak wspomniane wyżej Albemarle, ale również ExxonMobil czy Standard Lithium.  

 W 2023 roku Exxon Mobil nabył blisko 50 tys. hektarów ziemi w formacji Smackover i zamierza rozpocząć produkcję litu z przeznaczeniem na baterie do samochodów elektrycznych do 2027 roku, planując dostarczyć je do ponad miliona pojazdów elektrycznych rocznie do 2030 roku.  

 Standard Lithium chce z kolei rozwijać w Arkansas nowatorską metodę wydobywania litu, Direct Lithium Extraction (DLE), pozyskawszy na to środki od zewnętrznego inwestora. DLE ma być bardziej przyjazną dla środowiska metodą produkcji litu. Na koniec 2023 roku w Stanach Zjednoczonych istniała tylko jedna kopalnia litu, Silver Peak w Newadzie.  

 Rozwój wydobycia litu po drugiej stronie Atlantyku ma wymiar nie tylko energetyczny, ale również gospodarczy i geopolityczny. 

 Za jedną tonę tego pierwiastka wedle danych z 24 września trzeba było zapłacić 10 310 dolarów, co daje najniższy poziom cen tego materiału od trzech lat. Rekordowo niskie ceny surowca powodują trudności finansowe firm działających w branży litu. Pomimo tego, Amerykanie deklarują optymizm. 

 ㅡ Stany Zjednoczone muszą wejść tutaj do gry. Skierowaliśmy naszą uwagę na formację Smackover w Arkansas, ponieważ uważamy, że jest to najlepszy teren do wydobycia litu ㅡ powiedział cytowany przez portal telewizji CNBC Robert Mintak, prezes Standard Lithium. 

 Światowy rynek litu i jego głównego produktu jakim są baterie do pojazdów elektrycznych zdominowany jest przez Chiny. Doświadczone w ostatnich latach kryzysami łańcuchów dostaw USA nie będą mogły przegapić szansy zredukowania swojej zależności od chińskich dostawców i zabezpieczenia przy okazji przyszłości swojej branży motoryzacyjnej. 

 Plany rozwoju wydobycia litu w Arkansas stanowią poważny krok w kierunku zwiększenia niezależności energetycznej USA oraz umocnienia pozycji Ameryki na globalnym rynku surowców. Przemiany te nie tylko wspierają lokalną gospodarkę, ale także przyczyniają się do realizacji ambitnych celów związanych z transformacją energetyczną i walką ze zmianami klimatycznymi.  

 W miarę jak kraj ten staje się coraz bardziej aktywnym graczem w branży litu, przyszłość amerykańskiej energetyki staje się coraz bardziej obiecująca. 

Tomasz Winiarski

Winiarski: Ameryka inwestuje w lit, aby podważyć chińską dominację na rynku surowców krytycznych