Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii opowiedziały się za projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
W środę na połączonym posiedzeniu sejmowych komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu dotyczącego zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym. Projekt jest konsekwencją decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie skutecznego i legalnego blokowania oraz usuwania z sieci wszystkich treści o charakterze terrorystycznym i usług fastingowych.
Założenia projektu, zgodnie z którym w Polsce szef ABW, a nie jak dotąd sąd, decydowałby, które treści w internecie mają charakter terrorystyczny i na mocy jego decyzji będą one usuwane przestawił wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.
Wiceminister zwrócił uwagę, że z opublikowanego na początku 2024 roku przez Komisję Europejską raportu wynika, że do 31 grudnia 2023 roku komisja otrzymała informację o co najmniej 349 nakazach usunięcia wysłanych przez właściwe organy innych państw członkowskich, w tym w Hiszpanii 62 nakazy, Rumunii 2 nakazy, Francji 26 nakazów, Niemiec 249 nakazów, wszystkie wydane w przypadku tych niemieckich po ataku, dokonanych przez Hamas 7 października 2023 roku, w Austrii 8 nakazów, w Czechach 2 nakazy.
Dodał, że tylko w dziesięciu przypadkach dostawcy usług hostingowych nie usunęli treści o charakterze terrorystycznym lub nie zablokowali dostępu do nich w czasie do jednej godziny.
Biznes Alert / PAP