AktualnościMedia

Gigant pozywa firmę zajmującą się rozwojem AI. Miała nielegalnie kopiować dane

Rupert Mudroch złożył pozew p

Rupert Mudroch złożył pozew przeciwko firmie zajmującą się rozwojem sztucznej inteligencji za nielegalne kopiowanie treści / Fot: wikipedia

Medialne imperium Ruperta Mudrocha złożyło pozew przeciwko Perplexity AI. Firmę oskarżono o dopuszczenie się “masowego nielegalnego kopiowania” ich raportów i chronionych prawem autorskim prac.  

Spółki należące do imperium Mudrocha oskarżyły Perplexity o modyfikowanie tzw. automatycznej sekretarki za pomocą materiałów chronionych prawem autorskim.

Firma zajmująca się sztuczną inteligencją wykorzystywała stworzone przez ludzi treści informacyjne do generowania odpowiedzi na pytania użytkowników, co pozwalało na omijanie stron internetowych wydawców.  

Nielegalne kopiowanie

“Perplexity nie podkreśla, że jego podstawowy model biznesowy polega na masowym wykorzystywaniu chronionych treści powodów w celu konkurowania z Powodami o zainteresowanie tej samej grupy odbiorców wiadomości, co z kolei pozbawia Powodów kluczowych źródeł dochodu” – stwierdzono w skardze.

W oświadczeniu Robert Thomson, dyrektor generalny News Corp., stwierdził, że firma zajmująca się sztuczną inteligencją “dopuszcza się nadużycia własności intelektualnej, co szkodzi dziennikarzom, pisarzom, wydawcom i News Corp.”.

“Perplexity celowo skopiował ogromne ilości materiałów chronionych prawem autorskim bez rekompensaty i bezczelnie prezentuje pobrany materiał jako bezpośredni substytut oryginalnego źródła” – dodał Thomson. 

Rzecznik Perpexity nie skomentował jeszcze tych wydarzeń. 

Umowy z AI 

Niektórzy wydawcy zdecydowali się na licencjonowanie swoich treści firmom zajmującym się sztuczną inteligencją w zamian za opłaty.  

Na początku tego roku News Corp. podpisało znaczącą umowę z OpenAI, twórcą ChatGPT, udzielając licencji na swoje treści informacyjne w ramach umowy o wartości ponad 250 milionów dolarów.  

W swoim oświadczeniu Robert Thomson stwierdził, że OpenAI różni się od Perplexity tym, że jest “zasadnicze”, dodając, że firma kierowana przez Sama Altmana “rozumie, że uczciwość i kreatywność są niezbędne, jeśli chcemy wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji”.

Perplexity nie jest jedyną firmą AI nadużywającą własność intelektualną i i nie jest jedyną firmą AI, którą będziemy ścigać z wigorem i rygorem” – ostrzega Thomson.

Pozew w tej sprawie został złożony niecały tydzień po tym, jak The New York Times wysłał do Perplexity list z żądaniem zaprzestania wykorzystywania treści gazety.


Powiązane artykuły

Raport RSF: polskie media publiczne w głębokim kryzysie niezależności

Polska znajduje się w gronie krajów Unii Europejskiej, w których media publiczne podlegają największej presji politycznej i ekonomicznej - wynika...
Prezydent Andrzej Duda

Jutro prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów

W czwartek o godz. 15.30 prezydent Andrzej Duda powoła nowych ministrów. Rekonstrukcja rządu stanie się faktem – po symbolicznym podaniu...
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. foto: PAP/Leszek Szymański

Nowy rząd, stare spory. Rekonstrukcja bez przełomu?

Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska wzbudziła mieszane reakcje wśród ekspertów, przedsiębiorców i polityków. Jedni chwalą powołanie superresortów i próbę poprawy koordynacji,...

Udostępnij:

Facebook X X X