AktualnościBezpieczeństwo

Rosyjscy cyberprzestępcy atakują Polaków w serwisach rezerwacyjnych

Cyberprzestępcy atakują popularne serwisy rezerwacyjne. Na ich celowniku jest Polska

Cyberprzestępcy atakują popularne serwisy rezerwacyjne. Na ich celowniku jest Polska / FOT: EastNews

Zorganizowana na sposób mafijny grupa cyberprzestępców atakuje popularne serwisy rezerwacyjne. Eksperci z laboratorium antywirusowego ESET podkreślają, że wśród głównych celów oszustów są klienci z Polski. Dokładne sposoby działania cybergangów udało się poznać dzięki rozbiciu jednej z takich grup przez czeskie i ukraińskie służby. Tropy gangu prowadzą do Rosji. 

5 mln euro, tyle udało się wykraść cyberprzestępcom działającym na popularnych portalach sprzedażowych na terenie Czech i Ukrainy, przez 4 lata swojej przestępczej działalności. Jednak to co niepokoi, to to, że oszuści wzięli sobie teraz na celownik Polskę. 

Niebezpieczne narzędzie

Cyberprzestępcy działają w oparciu o  narzędzie Telekopye”, czyli bot podszywający się pod znane marki. 

– Ofiarami tego rodzaju oszustwa są osoby na całym świecie. Narzędzie nazwane Telekopye jest wykorzystywane przez cyberprzestępcze grupy do atakowania użytkowników wielu różnych usług online w Europie i Ameryce Północnej, takich jak OLX, Vinted, eBay, Wallapop i inne. W sumie swoim działaniem oszuści objęli już około 90 różnych usług. Wiele tropów wskazuje, że autorzy narzędzia pochodzą z Rosji opisuje w przesłanym do mediów oświadczeniu, Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET 

Analitycy ESET zauważyli w III kwartale 2024 roku znacznie wyższą aktywność przestępców w obrębie serwisów rezerwacyjnych, takich jak booking.com.

Schemat działania

Oszuści, przy pomocy narzędzia Telekopye, kontaktują się z użytkownikiem, twierdząc, że wystąpił problem z płatnością za rezerwację. Wiadomość zawiera link do strony internetowej imitującej Booking.com, Airbnb czy inne narzędzie rezerwacyjne.

Strona zawiera wstępnie wypełnione informacje o rezerwacji, takie jak data zameldowania i wymeldowania, cena i lokalizacja – informacje odpowiadające rzeczywistej rezerwacji dokonanej przez użytkownika. Szczegółowe dane dotyczące pobytu pochodzą z przejętych kont hoteli i dostawców zakwaterowania zakupionych na cyberprzestępczych forach – wszystko wygląda bardzo realistycznie.

Nieświadoma ofiara jest przekonana o tym, że opłaca usługę, pobyt, który rezerwowała. W rzeczywistości, udostępnia swoje dane cyberprzestępcom, którzy podszywają się pod dany podmiot. 

Wiarygodność całej sytuacji oraz drobiazgowe odwzorowanie danej platformy, powodują, że kolejni użytkownicy coraz częściej wpadają w pułapkę cyberprzestępców. Oszuści za cel obierają użytkowników, którzy niedawno zarezerwowali pobyt i jeszcze nie zapłacili – lub zapłacili bardzo niedawno – i kontaktują się z nimi za pośrednictwem czatu na platformie, e-mail czy SMS.

Hierarchia gangu

Grupy Telekopye działają z jasną hierarchię ze zdefiniowanymi rolami, wewnętrznymi procedurami, ustalonymi godzinami pracy i wynagrodzeniem opartym o system prowizyjny.

Rekrutowane są osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem portali z ofertami pracy, a przyszłym pracownikom obiecuje się łatwy i szybki zarobek. Wymagają oni niewielkiej lub żadnej wiedzy technicznej – Telekopye zajmuje się wszystkim w ciągu kilku sekund. Z dostępnych informacji wiadomo, że skupiają głównie na Telegramie. 

O szczegółach działania tego typu grup przestępczych poinformowano, po tym jak czeskie służby, przy współpracy z ukraińską policją, pod koniec 2023 roku aresztowały kilkudziesięciu cyberprzestępców wykorzystujących narzędzie Telekopye.  

Według ustaleń policji część pracowników cyberoszustwa była pozbawiona paszportów i dowodów osobistych, co utrudniało im rezygnacje ze współpracy z gangiem.

Przełożeni mieli wielokrotnie grozić pracownikom i członkom ich rodzin. Według informacji policji, grupa oszustów, w ciągu 4 lat działalności, zgromadzili na kontach około 5 milionów euro.

Współpraca służb pomogła poznać i ustalić strukturę grup przestępczych. Telekopye w Europie i Ameryce Północnej Telekopye było wykorzystywane głównie do oszustw internetowych, na portalach marketplace, takich jak OLX, Vinted, eBay, Wallapop itp. 

Jak informuje ESET, najczęściej atakowani są Czesi – 18 procent. Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem ilości ataków przy użyciu bot narzędzia. 8,5 procent ataków dotyczyło Polski. 

 


Powiązane artykuły

Rekonstrukcja rządu. Są przecieki jak będzie wyglądała Rada Ministrów

Obecnie rząd liczy 26 ministrów, z czego 7 bez teki. Polsat News ujawnił, jak według jego informacji, będzie wyglądała Rada...
Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Źródło: Flickr

Węgry nie chcą Ukrainy w UE. “Zełenski widzi w nas wrogów”

– Węgry nie poprą przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej – powiedział we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Dodał,...

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....

Udostępnij:

Facebook X X X