– Globalna Deklaracja w sprawie uczciwości informacji w przestrzeni internetowej – to kanadyjsko-holenderska inicjatywa, dla której Polska wyraża poparcie i chęć przystąpienia – podkreśla Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski
Deklaracja stanowi wkład w debatę na temat stworzenia międzynarodowych ram dotyczących ochrony i rzetelności informacji w sieci. Opiera się na zasadach prawa międzynarodowego, w tym na traktatach związanych z prawami człowieka. Dokument ten akcentuje zasadę równości, wolności słowa oraz wolności mediów. Podstawowe założenia deklaracji obejmują również konieczność zwrócenia uwagi na wyzwania, jakie niesie rozwój sztucznej inteligencji (AI), oraz ich wpływ na przestrzeń informacyjną i wartości demokratyczne.
W deklaracji „uczciwość informacji” definiowana jest jako całkowity ekosystem informacyjny, którego celem jest dostarczanie dokładnych, wiarygodnych i rzetelnych informacji, tak by użytkownicy mogli polegać na prawdziwości zdobywanych wiadomości, mając jednocześnie dostęp do szerokiego spektrum idei i opinii.
Dotychczas 34 państwa, w tym m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Japonia, wyraziły poparcie dla tej deklaracji. Dokument ten został zaprezentowany we wrześniu 2023 roku w Nowym Jorku, podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przez Mélanie Joly, minister spraw zagranicznych Kanady, oraz Hanke Bruins Slot, ówczesną minister spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów.
– Przeciwdziałanie zagranicznej manipulacji i ingerencji w informacje wymaga ścisłej współpracy międzynarodowej ze względu na globalny charakter kampanii dezinformacyjnych. Polska podejmuje kolejne znaczące wysiłki w tym obszarze deklarując dołączenie do inicjatywy „Global declaration on information integrity online” – zaznaczył szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.