AktualnościBezpieczeństwoInnowacje

Drony bazujące na lotniskowcach. Pokaz siły marynarki wojennej USA

Dron MQ-25 holuje F-22 Raptor. Bezzałogowce tego typu mają operować z amerykańskich lotniskowców. Źródło: Flickr

Amerykańska marynarka wojenna po raz pierwszy zademonstrowała na żywo lot bezzałogowego statku powietrznego bazującego na lotniskowcu – powiadomiła w czwartek agencja UPI.

Jak poinformowano, koncerny zbrojeniowe Lockheed Martin i General Atomics nawiązały współpracę z marynarką wojenną USA, aby zademonstrować lot z wykorzystaniem stacji kontroli misji lotnictwa bezzałogowego w stanie Maryland oraz bezzałogowego statku powietrznego MQ-20 Avenger w Kalifornii. Testowy lot ma pomóc amerykańskim siłom powietrznym oraz firmom Lockheed Martin i General Atomics w przygotowaniu stacji kontroli misji bezzałogowego lotnictwa transportowego.

Zebrane doświadczenia powinny okazać się przydatne w opracowaniu technologii niezbędnej do obsługi lotów bezzałogowych samolotów odrzutowych MQ-25 Stingray, produkowanych przez koncern Boeing.

– Te wysiłki są doskonałym przykładem współpracy partnerów przemysłowych i agencji rządowych w celu realizacji ważnych nowych projektów – ocenił prezes General Atomics David Alexander w komunikacie prasowym.

W jego opinii zespół sprawnie i bezpiecznie zademonstrował sterowanie lotem samolotu poprzez system kontroli innej instytucji rządowej. Wykonywał polecenia w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku.

UPI podkreśliła, że MQ-25 i bezzałogowy system kontroli misji lotniskowca to dwa kluczowe elementy planów marynarki wojennej dotyczących integracji bezzałogowych statków powietrznych z operacjami przeprowadzanymi na lotniskowcach. Siły morskie zamierzają używać MQ-25 Stingray i systemu kontroli misji na wszystkich lotniskowcach klasy Nimitz i Ford.

W sierpniu marynarka wojenna ogłosiła, że umieściła pierwsze nowe urządzenia sterowania na lotniskowcu USS George H.W. Bush, aby wspierać przyszłe loty bezzałogowe MQ-25. Jak zapowiada koncern Boeing, MQ-25 Stingray zapewni “rozbudowane możliwości tankowania”, aby wydłużyć zasięg operacyjny myśliwców F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler i F-35C.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Chiny chcą wprowadzić restrykcje w eksporcie produktów wojskowych, w tym dronów


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Rekordowy wynik UKSW: 20 tys. kandydatów w roku 2025/2026

W zakończonej właśnie rekrutacji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) padł rekord: blisko 20 tys. kandydatów zgłosiło się...

Nie będzie strefy czystego transportu w Krakowie? Jest opór wojewody

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) uchwałę Rady Miasta Krakowa. Wprowadza ona od 1 stycznia...

Udostępnij:

Facebook X X X