Energetyka

Niemcy blokują dostawy niemieckiego gazu do kraju

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Ministerstwo gospodarki Niemiec zabroniło portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG). Zakaz obowiązuje do odwołania – poinformował w czwartek dziennik “Financial Times”, powołując się na pismo resortu do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal.

Ministerstwo wydało polecenie 6 listopada po uzyskaniu informacji, że do portu w miejscowości Brunsbuettel kieruje się statek z ładunkiem rosyjskiego LNG, który miał dotrzeć na miejsce w niedzielę. Resort podkreślił, że wydane zarządzenie ma chronić interesy państwa.

“FT” zwrócił uwagę, że dostawy LNG drogą morską mogą być bardzo istotne dla Unii Europejskiej, która może go użyć jako karty przetargowej w stosunkach z przyszłą administracją Donalda Trumpa. W ubiegłym tygodniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia może rozważyć zastąpienie rosyjskiego importu LNG importem ze Stanów Zjednoczonych.

Gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę w 2022 roku, odcięła dopływ gazu ziemnego rurociągami do Europy, co zmusiło Niemcy, największego europejskiego importera tego surowca, do poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw. Berlin zdecydował się na budowę terminali portowych LNG, aby móc importować surowiec drogą morską.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zabroniły importu LNG z Rosji, jednak w przypadku UE stanowi on 20 procent dostaw, przekazał dziennik powołując się na dane firmy analitycznej Kpler.

Ponadto niemiecka państwowa spółka gazowa Sefe, która ma podpisany wieloletni kontrakt na import gazu z rosyjskiego półwyspu Jamał, w obliczu antyrosyjskich sankcji i ograniczeń kieruje praktycznie całość importu do Francji – podała firma. Z Francji gaz poddawany jest regazyfikacji i przesyłany europejskim system rurociągów do Niemiec.

Większość rosyjskiego LNG płynie do Francji, Hiszpanii i Belgii, które tłumaczą, że nie mogą zerwać kontaktów na zakup gazu, dopóki UE nie wprowadzi całkowitego zakazu tego surowca.

Według listu, do którego dotarli dziennikarze “FT” Niemcy nie importuje bezpośrednio LNG z Rosji od lutego 2022 roku, a instrukcje wydane DET mają zapewnić, że ten stan rzeczy się utrzyma.

Gazeta zwróciła uwagę, że dane pochodzące ze stron śledzących ruch morski nie wskazują, aby instalacje w Brunsbuetel przyjęły jakiekolwiek statki. Zarazem trzy jednostki opuściły w ostatnich dniach rosyjski Jamał i kierują się w stronę Europy.

 

BiznesAlert.pl / PAP

Prezes NBP: Wzrost inflacji nie jest dla nas niespodzianką


Powiązane artykuły

Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Raport OPEC: Świat będzie zużywał coraz więcej ropy

W raporcie z 2025 roku na temat perspektyw globalnego popytu na ropę, Organizacja Krajów Eksplorujących Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X