Stany Zjednoczone zdefiniowały strategię bezpieczeństwa morskiego

0
25
Pentagon. Fot. U.S. Air Force.
Pentagon. Fot. U.S. Air Force.

(Departament Obrony USA/Patrycja Rapacka)

Amerykańskie władze poinformowały, że USA określiły nową strategię bezpieczeństwa morskiego. Głównym motywem opracowania dokumentu była chęć zdefiniowania oficjalnych interesów Stanów na obszarach morskich, tak by inne mocarstwa rozumiały pozycję i interesy mocarstwa światowego. Stany Zjednoczone będą kontynuować stosowanie środków dyplomatycznych oraz możliwości wynikających z funkcjonowania instytucji wielonarodowych. Ameryka zapowiedziała, że będzie dalej angażować się w ochronę swobodnego dostępu do wód Azji poprzez zapewnienie wolnej żeglugi, zapobieganie eskalacji konfliktów oraz promowanie standardów wynikających z prawa międzynarodowego.

Według nowej strategii, USA zachowają dalszy dystans wobec konfliktu na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim. Administracja amerykańska jest zainteresowana pokojowym rozstrzyganiem sporów. Z niepokojem obserwuje także modernizację armii i rosnący popyt na surowce oraz związane z nim roszczenia terytorialne, szczególnie, jeśli chodzi o terytoria morskie. Wszystkie te działania mogą destabilizować każdy region na świecie. Niepokój Amerykanów budzi polityka chińska, w tym budowa sztucznych terenów w regionie Wysp Spratly. Jakkolwiek stanowisko Pekinu nie jest nowe, to ostatnie działania mają nową skalę i naturę. USA będą utrzymywać niezbędne środki wojskowej obecności i ochrony interesów własnych i sojuszniczych wobec potencjalnych zagrożeń morskich w Azji.

Według strategii, Stany zwiększają swoje możliwości w regionie by odstraszyć potencjalnych sprawców zagrożeń oraz w razie konieczności odpowiedzieć na nie w sposób adekwatny. Pentagon rozwija w tym celu nowoczesne technologie i rozmieszcza najnowsze jednostki w regionie. USA będą obecne militarnie wszędzie tam, gdzie prawo międzynarodowe na to pozwala. Stany Zjednoczone będą także pomagać sojusznikom zwiększać swoje możliwości w działaniach na obszarach morskich.

Dokument strategii informuje, że rozbudowywana jest przez Amerykanów, w szczególności, interoperacyjność oraz zintegrowane systemy współdziałania z sojusznikami. Prowadzone są rozmowy ze stroną chińską i lokalnymi przywódcami, by stworzyć narzędzia służące redukcji napięcia w rejonie Pacyfiku. Są już porozumienia dotyczące przypadków bezpośrednich kontaktów okrętów dwóch państw. Amerykanie pracują nad analogicznymi rozwiązaniami dotyczącymi samolotów wojskowych.

Strategia podaje, że USA dążą to wzmocnienia regionalnych struktur bezpieczeństwa. Szczególnie ważna jest tu rola ASEAN, który ma promować dialog na temat rodzących się wyzwań.

Więcej:

Chiny stworzą nowy lotniskowiec z napędem nuklearnym

Nowa Narodowa Strategia Wojskowa USA

USA przedstawiły plany budowy nowego bombowca strategicznego