Aktualności

Zmiany w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Fot: PISM.

Dr hab. Jarosław Ćwiek-Karpowicz został mianowany nowym szefem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

– Dr hab. Jarosław Ćwiek-Karpowicz został mianowany nowym szefem PISM – Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Pan Dyrektor został wybrany w otwartym konkursie. Serdecznie gratuluję i życzę powodzenia – napisał Sikorski na platformie X.

O tym, że Ćwiek-Karpowicz wygrał otwarty konkurs na dyrektora PiSM przekazano 18 października na stronie Instytutu.

– Komisja konkursowa w sprawie wyboru kandydata na dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych po przeprowadzeniu procedury przewidzianej prawem postanowiła rekomendować jako kandydata na stanowisko dyrektora PISM Jarosława Ćwieka-Karpowicza – podkreślono.

Zgodnie z ustawą o PISM, kandydatów na stanowisko dyrektora wyłania się w drodze konkursu przeprowadzanego przez ministra spraw zagranicznych, który w drodze rozporządzenia określa warunki i tryb przeprowadzania konkursu, m.in. skład i zadania komisji konkursowej oraz sposób wyłaniania kandydata.

Dyrektora Instytutu powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw zagranicznych. Kadencja dyrektora PISM trwa 5 lat.

Wcześniej dyrektorem PISM, od 2016 roku, był Sławomir Dębski; w czerwcu b.r. został odwołany przez premiera Donalda Tuska.

Jarosław Ćwiek-Karpowicz to doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o bezpieczeństwie, a także doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Jest adiunktem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego UW. Był też kierownikiem studiów eurazjatyckich (2013-2014) oraz sekretarzem Zakładu Badań Wschodnich (2005-2009).

Ćwiek-Karpowicz w latach 2009-2016 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych na stanowisku analityka-głównego specjalisty, koordynatora programu Europa Wschodnia oraz kierownika Biura Badań i Analiz, realizując w tym czasie wiele międzynarodowych projektów badawczych.

Pełnił służbę dyplomatyczną na stanowisku radcy ds. ekonomicznych w Ambasadzie RP w Rydze, a następnie radcy ds. ekonomicznych i naukowych w Ambasadzie RP w Tel Awiwie.

Biznes Alert / PAP

NATO powinno zacieśnić współpracę w obronie przed sterowaną przez Rosję migracją


Powiązane artykuły

TVP w likwidacji z 239 mln zł straty

Finansowy kryzys w TVP się pogłębia – narodowy nadawca zamknął 2024 rok z rekordową stratą sięgającą 239 mln zł. Likwidacja...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...

Udostępnij:

Facebook X X X