Gospodarka

Uderzenie w chińskie półprzewodniki? Eksperci: to tylko gra pozorów i najgorsze z możliwych podejść

Gina Raimondo

Szefowa amerykańskiego resortu handlu Gina Raimondo Fot: wikipedia

Ministerstwo handlu USA ogłosiło w poniedziałek nowe ograniczenia w eksporcie do Chin sprzętu używanego do wytwarzania zaawansowanych układów scalonych, m.in. w systemach AI. Według resortu to najmocniejsze dotąd restrykcje w tym obszarze; według ekspertów są one łagodniejsze od planowanych.

Jak ogłosiła na telekonferencji prasowej szefowa resortu handlu Gina Raimondo, nowe przepisy w praktyce blokują eksport 24 typów wyspecjalizowanego sprzętu i trzech programów wykorzystywanych w produkcji zaawansowanych czipów, w tym w systemach sztucznej inteligencji.

Na czarną listę wpisano 140 chińskich firm z sektora półprzewodników, co znacznie utrudni im prowadzenie interesów z amerykańskimi przedsiębiorstwami. Wśród nich są firmy związane z koncernem Huawei, wiodącym chińskim producentem zaawansowanych układów scalonych.

Najmocniejsze restrykcje?

“Są to najmocniejsze restrykcje, jakie kiedykolwiek wprowadziły Stany Zjednoczone” – podkreśliła Raimondo w rozmowie z reporterami. Jak dodała, ich celem jest obniżenie zdolności Chin do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów, których (kraj ten) używa w modernizacji armii”.

“Washington Post” pisze jednak, powołując się na ekspertów i przedstawicieli administracji USA, że restrykcje są znacznie łagodniejsze, niż planowano. Miały one zostać złagodzone m.in. ze względu na presję amerykańskich firm produkujących objęty restrykcjami sprzęt, a także naciski Holandii, Japonii i firmy z tych krajów z tego samego sektora.

Negocjacje doprowadziły nie tylko do złagodzenia kontroli eksportu, lecz również do opóźnienia ich przyjęcia, co dało Chinom czas na zgromadzenie zapasów.

Najgorsze z możliwych rozwiązań

Według Gregory’ego Allena, eksperta od AI z think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS), amerykańska administracja wybrała najgorsze z możliwych podejść.

“Najgorsze, co można zrobić, to dramatycznie sygnalizować zamiar odcięcia Chinom dostępu do technologii, a potem mieć tyle luk w prawie i tak nieudolną implementację, że ponosi się niemal wszystkie koszty tej polityki za jedynie ułamek korzyści” – ocenił.

To już trzecia runda restrykcji ograniczających eksport zaawansowanej technologii do Chin.

Ruch ten został natychmiast skrytykowany przez władze w Pekinie, które oceniły, że jest to “nierynkowa praktyka”, która zagrozi stabilności globalnych łańcuchów dostaw.

Biznes Alert / PAP/


Powiązane artykuły

Motoryzacyjni mikroprzedsiębiorcy z nagrodami – jak OTOMOTO wspiera lokalny biznes 

98 firm z całej Polski – głównie mikro i małych profesjonalnych sprzedających – zostało nagrodzonych przez OTOMOTO w ramach konkursu...
Microsoft (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/KENA BETANCUR

Microsoft zwolni aż 9000 osób. Gigant stawia na AI i tnie koszty

Amerykański gigant technologiczny Microsoft ogłosił w środę kolejną falę masowych zwolnień. Z pracą pożegna się aż 9000 osób, co stanowi...
Adam Abramowicz Prezes Zarządu Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców, foto: radaprzedsiebiorcow.org

Pracodawcy alarmują: Czas ukrócić patologie w restrukturyzacji

Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców wystąpiła do premiera Donalda Tuska z propozycją rozwiązań prawnych dotyczących prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego oraz apelem o jak...

Udostępnij:

Facebook X X X