Czy Polska ma jednolitą strategię energetyczną? A może czas taką stworzyć? Portal WysokieNapiecie.pl donosi, że Ministerstwo Gospodarki planuje stworzenie prognozy bilansu energetycznego do nowej Polityki energetycznej Polski do 2050 roku. Komentuje redaktor portalu, Bartłomiej Derski.
– Obowiązujące już rządowe dokumenty strategiczne dla polskiej energetyki to: Polityka energetyczna Polski do 2030 roku, Program dla elektroenergetyki, Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych i Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Obok znajdziemy jeszcze osobne strategie dla sektorów górniczego i naftowego. Oprócz tego od kilku lat trwają prace nad kolejną strategią – Programem polskiej energetyki jądrowej – twierdzi nasz rozmówca. – Na poziomie przepisów jest między nimi trochę sprzeczności. Pojawiają się na przykład w przypadku udziału OZE. Krajowy plan działania w zakresie OZE mówi co innego, niż rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki zobowiązujące do zakupu zielonych certyfikatów. Przepisy zakładają niższy obowiązek niż plan.
– Bilans energetyczny kraju do 2050 roku, które ma zostać zrobiony do połowy grudnia, posłuży do stworzenia nowej polityki energetycznej o prawie czterdziestoletniej perspektywie. Rząd miał ją przyjąć w tym roku, ale wszystko wskazuje na to, że prace nad polityką potrwają dłużej. Nadal jest wiele niewiadomych jak chociażby dostępność gazu łupkowego, budowa elektrowni jądrowej, opłacalność wydobycia krajowego węgla kamiennego czy rozwój energetyki odnawialnej po 2020 roku – ocenia w rozmowie z BiznesAlert.pl.