InfrastrukturaInnowacjeKolejeWszystko

PLK wprowadza nowoczesny symulator dla dyżurnych ruchu

Dyżurni ruchu jeszcze w tym roku skorzystają z nowoczesnego symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności. To kolejne działanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na kolei. Ze szkoleń skorzysta ponad 8 tys. pracowników PLK odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie ruchu. Wartość inwestycji przekracza 4, 5 mln zł.

Obecnie trwają testy symulatora z udziałem 20 instruktorów dyżurnych ruchu i powstaje program szkoleń. Równocześnie przygotowywane są pomieszczenia do szkolenia, zaplecze dydaktyczne i socjalne.

– Symulator i program szkoleń to element konsekwentnie realizowanego od 2012 roku programu poprawy bezpieczeństwa PLK. Obejmuje on ponad 200 działań zarządcy infrastruktury w zakresie inwestycyjnym, organizacyjnym, technicznym i pracowniczym. To m.in. modernizacja infrastruktury oraz nowe urządzenia sterowania, audyty i doskonalenie procedur związanych z prowadzeniem ruchu pociągów, a także niezwykle ważne szkolenia zawodowe pracowników – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności to pierwszy tego typu sprzęt w Polsce. Odwzorowuje istniejące lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym z Mińska Mazowieckiego. Posiada trzy miejsca dla trenujących i jedno dla instruktora. Na kilkunastu monitorach odwzorowane są sytuacje na torach i działanie urządzeń sterowania. Podczas szkoleń pracownicy będą reagować na ponad 40 sytuacji, z którymi mogą spotkać się na dyżurach np. brak zasilania, rozerwanie składu, usterka pociągu, jazda składu na niewłaściwy tor. Symulator pozwala tworzyć różne warianty, np.: każdy z kursantów obsługuje inną stację lub kilku z nich tę samą, co wymaga współpracy, tak jak w rzeczywistości.

– Szkolenia na symulatorze pozwolą doskonalić kwalifikacje dyżurnych i pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Umożliwią odegranie scenariuszy wielu sytuacji kryzysowych, związanych zarówno z pracą urządzeń jak i z kursowaniem pociągów – bardziej i najmniej spodziewanych. Przećwiczenie bez konsekwencji trudnych sytuacji, to również lepsze przygotowanie i mniej stresu w pracy na odpowiedzialnym stanowisku – mówi Tomasz Drobysz, dyrektor ds. wdrożenia symulatorów w PLK.

Symulator zostanie wykorzystany już w październiku przez dyżurnych ruchu, którzy rozpoczną prace na nowoczesnych urządzeniach sterowania ruchem kolejowym. Głównym zadaniem szkoleń będzie ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego oraz sprawdzenie umiejętności manualnych i psychofizycznych przyszłych dyżurnych ruchu. PLK planuje, że szkolenia przejdzie ponad 8600 osób.

Umowę na budowę symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 14 października 2014 r. Wykonawcą jest Scheidt&Bachmann System Technik GmbH, Kiel. System będzie gotowy w październiku br.

Informacje dodatkowe
Rośnie poziom bezpieczeństwa na kolei. W ciągu ostatnich 4 lat (od 2011 roku) liczba wypadków na kolei zmniejszyła się o jedną czwartą, a poszkodowanych o 44%.  Rok 2014 był najbezpieczniejszy w historii. W pierwszym półroczu 2015 roku utrzymujemy ten pozytywny trend. To efekt konsekwentnych działań prowadzonych przez Grupę PKP. Wśród nich są modernizacja torów i urządzeń sterowania ruchem, nowy i wyremontowany tabor, dodatkowe szkolenia, kontrole i stały monitoring w obszarze prowadzenia ruchu kolejowego. Na poprawę bezpieczeństwa na kolei Grupa PKP przeznaczyła w ciągu ostatnich 4 lat 25 mld zł. Wciąż ponad 70 procent wszystkich zdarzeń powodują nieostrożni piesi przechodzący przez tory w miejscach niedozwolonych i kierowcy ignorujący bezpieczeństwo na przejazdach.

Źródło: PKP S. A.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Udostępnij:

Facebook X X X