BezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Mołdawia wprowadza stan wyjątkowy. Grożą jej niedobory gazu po odcięciu od Gazpromu

Mołdawia. Źródło: freepik

Mołdawia. Źródło: freepik

Parlament Republiki Mołdawii zagłosował dzisiaj rano za wprowadzeniem stanu wyjątkowego, od 16 grudnia na 60 dni. To zabezpieczenie przed spodziewanym odcięciem dostaw gazu z Rosji od 1 stycznia 2024 roku.

56 na 101 członków mołdawskiego parlamentu poparło wprowadzenie stanu wyjątkowego tuż po północy. Wcześniej, premier Mołdawii Dorin Recean zaapelował do izby o zatwierdzenie takiego ruchu, aby “zapewnić separatystycznemu regionowi Naddniestrza dostęp do niezbędnego gazu”. Jak dodał, głosowanie w parlamencie pozwoli “położyć kres szantażowi gazowemu” ze strony Kremla.

Zima bez gazu i prądu?

– Prezydent Rosji Władimir Putin chce pozostawić ludność Naddniestrza bez gazu, prądu i wziąć ich jako zakładników. Moskwa robi to, aby zdestabilizować sytuację w całej Mołdawii. […] Ta zima musi być ostatnią w historii kraju, kiedy możemy być poddani na szantaż energetyczny – powiedział premier Recean, cytowany przez agencję Reuters.

Stan wyjątkowy pozwala rządowi na szybką reakcję i ograniczenie eksportu energii. Obecnie Mołdawia otrzymuje rosyjski gaz ziemny przez Ukrainę. Ta z kolei oświadczyła, że ​​nie przedłuży umowy tranzytowej z rosyjskim Gazpromem. Kontrakt Ukraińców wygasa 31 grudnia.

Alternatywa i uzależnienie

Według rządu mołdawskiego, gaz rosyjski mógłby płynąć do kraju innymi drogami. Zdaniem gabinetu, alternatywną trasą do Naddniestrza może być gazociąg Turkish Stream do Turcji, a następnie przez Bułgarię i Rumunię.

Mołdawia otrzymuje z Rosji około 2 mld m sześc. gazu rocznie. Od 2022 roku cały rosyjski gaz otrzymywany przez Mołdawian płynie do Naddniestrza. Tamtejsza Elektrownia Cuciurgan zaspokaja 70 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Reuters / Jędrzej Stachura

Gruzja i Mołdawia walczą o życie po wyborach z Rosją w tle


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...

Rosja zaatakowała polską fabrykę. Drony uderzyły w Grupę Barlinek

Drony uderzyły w fabrykę Barlinek, produkującą warstwy podłogowe. Fabryka znajduje się na Ukrainie. Są ranni, w tym dwóch ciężko poparzonych....

Udostępnij:

Facebook X X X