Obroty w przemyśle w Polsce we wrześniu spadły rdr o 8,3 procent wobec spadku o 4,5 procent rok wcześniej, a obroty na eksport i wywóz spadły o 9,3 procent wobec spadku o 8,5 procent rok wcześniej – podał GUS w opracowaniu kwartalnym.
Udział eksportu w obrocie ogółem w Polsce wyniósł 37,9 procent wobec 38,3 procent rok temu.
GUS podał również dane o zatrudnieniu. Na koniec czerwca w Polsce było 2431,2 tysięcy osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych.
Spośród nich 1048,9 tysięcy osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej. Ten rodzaj umów był wykorzystywany głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 87,5 procent ogółu zleceniobiorców.
Według stanu na 30 czerwca 2024 roku najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych było w sekcji Administrowanie i działalność wspierająca (17,8 procent), która obejmuje m.in. działalność agencji zatrudnienia świadczących usługi pośrednictwa pracy. Druga pod względem liczby osób wykonujących pracę na podstawie analizowanych umów sekcja – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna – skupiała 11,8 procent ogółu zleceniobiorców. Była to zarazem najbardziej sfeminizowana sekcja PKD, w której udział kobiet wyniósł 83,3 procent.
Piotr Brzyski / PAP / GUS