Nowa wersja chatbota Elona Muska, Grok-2, została udostępniona za darmo użytkownikom platformy społecznościowej X. Decyzja ta wpisuje się w szerszą strategię firmy, której celem jest popularyzacja zaawansowanych technologii AI. Jednak za darmową dostępnością stoją pewne ograniczenia. A i sam ruch Muska postrzegany jest jako próba powstrzymania użytkowników X przed przejściem do konkurencyjnych portali, jak np. Bluesky.
Grok-2 to chatbot zaprojektowany do obsługi zaawansowanych zapytań, analiz danych i interakcji w czasie rzeczywistym. Opracowany przez xAI model został znacząco ulepszony. Działa trzykrotnie szybciej niż poprzednia, sierpniowa, wersja, oferuje lepsze zrozumienie kontekstu i wielojęzyczność, a także precyzyjniej analizuje dane.
Oprócz ulepszeń technicznych, na platformie X pojawił się nowy element interfejsu – „przycisk Grok”. Funkcja ta ma na celu zwiększenie interaktywności użytkowników.
Jak podkreśla firma w komunikacie na stronie xAI: „ten przycisk został zaprojektowany, aby pomóc Ci odkryć odpowiedni kontekst, zrozumieć wydarzenia w czasie rzeczywistym i zagłębić się w popularne dyskusje.”
Dostępność i ograniczenia chatbota
Decyzja o darmowym udostępnieniu Groka-2 wiąże się z ograniczeniami. Użytkownicy darmowego planu mogą wysłać do bota jedynie 10 wiadomości co dwie godziny. Mogą również przeanalizować maksymalnie 3 obrazy dziennie i wygenerować 4 obrazy w ciągu 24 godzin.
Pełen potencjał Groka dostępny jest jedynie dla subskrybentów X Premium i Premium+, którzy mają większe możliwości oraz priorytetowy dostęp do nowych funkcji. Płatna subskrypcja kosztuje 44,28 zł miesięcznie (przy rozliczeniu comiesięcznym) lub 38,44 zł miesięcznie (przy rozliczeniu rocznym).
Demokratyzacja AI czy marketingowy ruch?
Udostępnienie Groka-2 za darmo może być ważnym krokiem w kierunku zwiększenia dostępności zaawansowanej AI.
Firma podkreśla, że chce w ten sposób popularyzować sztuczną inteligencję wśród szerokiego grona odbiorców, jednocześnie budując świadomość potencjału technologii. Ruch ten może również przynieść korzyści platformie X, przyciągając nowych użytkowników i zwiększając jej aktywność.
Komentatorzy postrzegają także udostępnienie Groka-2 jako próbę ograniczenia zauważalnego odpływu użytkowników X.
Model Aurora generujący obrazy
xAI nie ogranicza się jedynie do Groka-2. W przeciągu najbliższego tygodnia firma planuje udostępnić nową funkcję generowania obrazów o nazwie Aurora, która ma być dostępna w ramach API (interfejsu programowania aplikacji, który umożliwia interakcję między różnymi programami).
„Wytrenowaliśmy model na miliardach przykładów z Internetu” pisze xAI na temat modelu Aurora, podkreślając, że „wyróżnia się fotorealistycznym renderowaniem i precyzyjnym wykonywaniem instrukcji tekstowych”.
Model obsługuje również multimodalne dane wejściowe, co umożliwia mu zarówno inspirowanie się obrazami dostarczonymi przez użytkownika, jak i ich bezpośrednią edycję.