BezpieczeństwoGospodarkaPrzemysł

Azoty chcą by Unia wprowadziła cła antydumpingowe na mocznik

Kask z logiem Grupy Azoty. Fot. BiznesAlert.pl

Kask z logiem Grupy Azoty. Fot. BiznesAlert.pl

– Grupa Azoty złoży kolejny wniosek do Komisji Europejskiej (KE), tym razem o cła antydumpingowe na mocznik – poinformował w czwartek wiceprezes Grupy Azoty, Hubert Kamola. Dodał, że spodziewa się, iż w połowie połowie stycznia 2025 roku KE przedstawi pierwsze propozycje dotyczące 30 procentowych ceł na nawozy z Rosji i Białorusi.

Wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola poinformował w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, że spółka planuje wystąpienie o nałożenie ceł antydumpingowych na mocznik.

To jest czwarty rodzaj cła antydumpingowego, które mamy w swoim dorobku i ten wniosek najprawdopodobniej jeszcze w grudniu złożymy do Komisji Europejskiej – powiedział Kamola.

– Oprócz tego wniosku prowadzimy temat nałożenia ceł szczególnych w wysokości 30 procent na nawozy mineralne importowane z Rosji i Białorusi. Spodziewamy się, że w drugiej połowie stycznia komisja przedstawi pierwsze propozycje. Trwają konsultacje w tym zakresie – przypomniał Kamola. Wskazał, że osiem krajów UE popiera takie cła.

Szesnasty pakiet sankcji

Wiceprezes Grupy Azoty poinformował również, że rozpoczęła się też dyskusja o 16. pakiecie sankcyjnym wobec Rosji.

– Będzie on procedowany na początku roku już za polskiej prezydencji. Jest szansa, że tam wybrane elementy z szeroko pojętego agrobiznesu zostaną włączone – wyraził nadzieję Kamola.

Przekazał też, że w ciągu 10 miesięcy bieżącego roku do Polski trafiło 3,5 milionów ton przeróżnych nawozów z importu z czego 36 procent pochodziło z Rosji i Białorusi, co oznacza wzrost rok do roku o 25 procent.

– Jeżeli chodzi o mocznik, to jest 31 procent i to jest łącznie 640 tysięcy ton – podał Kamola.

Zgodnie z informacją zarządu Grupy Azoty, firma produkuje obecnie 4,5 milionów ton nawozów.

20 listopada bieżącego roku Polska, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały do KE wspólne pismo w sprawie wprowadzenia ceł na nawozy z Rosji i Białorusi. Mowa może być nawet o 30-40 procentowym narzucie.

W przypadku ceł potrzebne jest uzyskanie poparcia 55 procent państw członkowskich, czyli 15 z 27 członków UE. Inne instrumenty ochrony runku UE, takie jak zmniejszenie kontyngentów, czy sankcje wymagają jednomyślności.

Nowe sankcje, nowe podmioty

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała 18 grudnia bieżącego roku, że szef KAS złożył wnioski o wpis na listę sankcyjną trzech kolejnych podmiotów. Na listę wpisano firmy będące eksporterami mocznika, wyprodukowanego przez objętą unijnymi sankcjami białoruską spółkę Grodno Azot. Lista prowadzona jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

– To już kolejne podmioty zidentyfikowane przez KAS, które zajmowały się obrotem mocznika pochodzenia białoruskiego. Jeden z podmiotów ma siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, natomiast dwa pozostałe są zarejestrowane na terytorium Białorusi – wskazała KAS w komunikacie. Dodała, że chodzi o firmy World Chem Trading, Technospetstrading, TechnospetstradingExport.

Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Skarb Państwa posiada 33 procent akcji Grupy Azoty.

Biznes Alert / PAP

Odkryto nowe zasoby kondensatu gazu na Morzu Północnym


Powiązane artykuły

Adam Glapiński Fot. PAP/Albert Zawada

RPP obniżyła stopy procentowe. O ile spadną raty kredytu?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej NBP z 5,25 proc. do 5,00 proc. To dobra wiadomość dla wielu...
Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Udostępnij:

Facebook X X X