AktualnościBezpieczeństwo

Putin odrzucił propozycję Trumpa zakończenia wojny za opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO

Władimir Putin i Donald Trump podczas spotkania w 2017 roku. Źródło: Wikimedia

Władimir Putin odrzucił sugestię zespołu prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zgodnie z którą członkostwo Ukrainy w NATO zostałoby opóźnione o co najmniej dekadę, a Rosja zgodziłaby się zakończyć wojnę przeciwko Ukrainie – napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Putin oświadczył 26 grudnia, odpowiadając na prośbę dziennikarza o skomentowanie propozycji zespołu Trumpa z początku listopada w sprawie opóźnienia członkostwa Ukrainy w NATO o 10 do 20 lat, że nie ma znaczenia, czy Ukraina dołączy do NATO “dziś, jutro, czy za 10 lat”.

Według ISW oświadczenie Putina jest częścią serii komentarzy, które ostatnio wygłosił rosyjski przywódca powtarzając, że odmawia rozważenia kompromisów w sprawie swoich żądań z końca 2021 i początku 2022 roku. Żądania te obejmują zmuszenie Ukrainy do stania się neutralnym państwem, które nigdy nie przystąpi do NATO, nałożenie poważnych ograniczeń na liczebność i uzbrojenie ukraińskiej armii, wreszcie usunięcie obecnego rządu ukraińskiego.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział 26 grudnia w wywiadzie dla rosyjskich i zagranicznych mediów, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie jest już prawowitym przywódcą zgodnie z ukraińską konstytucją i że Ukraina musi przeprowadzić wybory prezydenckie. Według ISW kremlowscy urzędnicy celowo błędnie interpretują Konstytucję Ukrainy i ukraińskie prawo, aby delegitymizować rząd Ukrainy.

Twierdzenia Kremla, że Zełenski i ukraiński rząd nie są już prawowici pokazują, że Rosja nie chce angażować się w negocjacje z Ukrainą, natomiast domaga się zmiany władzy w Kijowie jako warunku wstępnego negocjacji pokojowych.

Putin i inni rosyjscy politycy wielokrotnie powtarzali fałszywą narrację o rzekomej nielegalności Zełenskiego, aby obwinić Ukrainę – a nie Rosję – o opóźnianie negocjacji. Według ISW ta narracja wspiera również żądanie Putina usunięcia legalnego i demokratycznie wybranego rządu Ukrainy, co jest jednym z celów Kremla w trwającej wojnie.

Biznes Alert / PAP

Biden w cieniu Trumpa – świat czeka na nową amerykańską administrację


Powiązane artykuły

UKSW z rekordowym dofinansowaniem Erasmus+. Budżet wzrósł dwukrotnie

UKSW może świętować spektakularny sukces w pozyskiwaniu środków europejskich. Uczelnia otrzymała prawie 1 mln EUR na realizację programu Erasmus+. To...
Warszawa, 24.07.2025. Prezydent Andrzej Duda (L) oraz powołany na funkcję wicepremiera, szef MSZ Radosław Sikorski (P) podczas zmiany w składzie Rady Ministrów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 24 bm. (aldg) PAP/Paweł Supernak

Rekonstrukcja rządu. Prezydent powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek nowych członków Rady Ministrów, m.in. Radosława Sikorskiego na funkcję wicepremiera, Waldemara Żurka na funkcję...
3I/ATLAS przelatuje przez gęste pole gwiazdowe na zdjęciu wykonanym przez teleskop Gemini North

Coś wleciało do naszego Układu Słonecznego. Niekoniecznie kometa

Nowo odkryty obiekt 3I/ATLAS to trzeci w historii potwierdzony przybysz spoza Układu Słonecznego. Jego trajektoria i właściwości zaskakują naukowców, a...

Udostępnij:

Facebook X X X