BezpieczeństwoGospodarka

Wojna w Ukrainie kiedyś się skończy. Polscy przedsiębiorcy już przygotowują się do odbudowy

Zniszczenia na skutek rosyjskiego ataku w święta (25.12) wymierzonego w Ukrainę. Źródło: PAP/EPA/Sergey Kozlov

Polscy przedsiębiorcy już teraz przygotowują się do odbudowy Ukrainy razem z Unią Europejską. Pierwsze zgłoszenia ruszyły już w czerwcu 2022 roku. Z danych Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji wynika, że zainteresowanych współpracą przy odbudowie jest około trzy tysiące firm. Szykują się Barlinek, Cersanit, Fakro. Czy ich śladem pójdą kolejne?

Prawie trzysta podmiotów (287), z samej Małopolski jest zainteresowanych odbudową Ukrainy. 118 pochodzi z miasta Krakowa. Sto trzy z nich to branża budowlana oraz wykańczanie inwestycji. Sama Ukraina też zaczyna myśleć o inwestycjach w Polsce. PAIH wspomina o 22 podmiotach zainteresowanych inwestycjami w całym kraju.  Do rozdysponowania będą miliardy euro w ramach Ukraine Facility Programme w formie grantów oraz pożyczek. Aby otrzymać te pieniądze Ukraina musi wdrażać reformy, co też się dzieje. Mimo warunków wojennych, poprawia się klimat inwestycyjny. Firmy są zainteresowane inwestowaniem w Ukrainę, także polskie. Wsparcie polskiego rządu będzie kluczowe.

Urzędnicy przyznają, że są trudności.

– Pierwsza trudność związana z współpracą przy odbudowie jest oczywista: w Ukrainie nadal toczy się wojna, jej dalszy los, zakończenie/warunki, na jakich się zakończy, są ciągle wielką niewiadomą – wyjaśnia Karol Kubica, dyrektor ZBH w Kijowie PAIH S.A. –  Terytorium Ukrainy jest praktycznie codziennie atakowane z powietrza, choć intensywność ostrzałów jest zdecydowanie niższa na zachodzie kraju.

Stan wojny to także konkretne wyzwania logistyczne dla partnerów po obydwu stronach granicy, podróż do Kijowa (nie wspominając o bardziej oddalonych regionach Ukrainy) wobec zawieszenia lotów stała się dużo bardziej wymagająca czasowo dla przedsiębiorców z Polski. Z drugiej strony, partnerzy ukraińscy posiadają bardzo ograniczone możliwości wyjazdów zagranicznych.

Na brak stabilności związany z działaniami wojennymi nakłada się niestabilność kadrowa w administracji ukraińskiej (rekonstrukcje rządu, zmiany organizacyjne w ministerstwach) Wychodząc poza temat samych działań wojennych, widocznym problemem związanym z odbudową Ukrainy jest utrzymująca się dysproporcja między potrzebami w zakresie odbudowy (szacunki BŚ na poziomie 486 miliardów dolarów na koniec 2023 roku), a środkami międzynarodowymi faktycznie przekazywanymi stricte na odbudowę kraju.

– Z punktu widzenia przedsiębiorców zainteresowanych odbudową dużym wyzwaniem są kwestie ubezpieczenia na terytorium Ukrainy pracowników, maszyn i urządzeń, środków transportu (częściowo zaadresowane przez nowelizację ustawy o KUKE), a także wojenne ograniczenia wprowadzone przez NBU, dot. transferów walutowych. Ponadto, z perspektywy polskich przedsiębiorców, uczestnictwo w systemie zamówień publicznych w Ukrainie jest bardzo kosztowne, a sam system mało przyjazny dla dostawców i wykonawców zagranicznych na etapie ofertowania (czego potwierdzeniem jest bardzo niski procent firm z UE wśród zwycięzców przetargów w UA) – dodaje.

Urzędnicy przyznają, że to dopiero początek i zamierzają wspierać polskie firmy w drodze do Ukrainy.

Swoje działania w Ukrainie prowadzimy za pomocą dwóch zagranicznych biur handlowych w Kijowie (powrót stacjonarnie lipiec 2023) oraz Lwowie (operacyjne otwarcie sierpień 2024). Realizując powyższe cele w latach 2023-2024 zorganizowaliśmy osiem misji branżowych przedstawicieli biznesu polskiego do Ukrainy, łącznie uczestniczyło w nich około 60 podmiotów polskich – tłumaczy kierownik Kubica.

– Aktywnie realizujemy działania promocyjno–informacyjne dot. rynku UA: w latach 2022-2024 odbyło się ok. 150 wydarzeń dotyczących rynku ukraińskiego, z aktywnym udziałem PAIH, w tym 43 wydarzenia w 2024 roku. W roku bieżącym przeprowadziliśmy ponad 90 indywidualnych spotkań informacyjno-promocyjnych z polskimi oraz ukraińskimi przedsiębiorcami. Prezentowaliśmy narzędzia wsparcia zaangażowania biznesu w odbudowę, plany i perspektywy procesu odbudowy, zasady udziału w zamówieniach publicznych związanych z odbudową, zasady funkcjonowania firm w warunkach stanu wojennego w UA.

Jeśli przedsiębiorca z Polski chciałby zainteresować Ukrainą będzie rywalizował o kontrakty z innymi podmiotami. Zainteresowanie jest nie tylko z krajów unijnych.

Czy polskie firmy wygrają wyścig o Ukrainę? Czas pokaże.

Jan Żerański

Holandia planuje przekazać Ukrainie kolejne 6 miliardów euro


Powiązane artykuły

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...
Giełda. Fot. Freepik

Historyczne rekordy indeksów giełdowych

Globalne indeksy akcji biją historyczne rekordy — od Wall Street po Warszawę. Jednocześnie na horyzoncie znów widać widmo wojny handlowej,...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Udostępnij:

Facebook X X X