Grupa Azoty podpisała z ukraińską Grupą Agroprosperis umowę na dostawę nawozów NPK – poinformowała w piątek Grupa Azoty. Przedstawiciele ukraińskiej firmy zapewnili, że zależy im na rozwijaniu partnerstwa z Grupą Azoty, aby zapewnić dostawy dla 41 gospodarstw i partnerów-rolników w Ukrainie.
Grupa Azoty poinformowała, że podpisała umowę z ukraińską Grupą Agroprosperis na dostawę nawozów NPK (wieloskładnikowych – PAP) i podkreśliła, że nowy kontrahent Grupy Azoty jest największym producentem i eksporterem płodów rolnych, posiadającym inwestycje zagraniczne w regionie Morza Czarnego.
– Pierwsza dostawa nawozów została zrealizowana w grudniu, kolejne zaplanowane są na styczeń 2025 roku – dodała.
Spółka zapewniła, że jest przygotowana na obsługę dużego i wymagającego rynku, jakim jest Ukraina.
– Nasz potencjał będziemy potwierdzać w nadchodzących okresach, poprzez zwiększanie aktywności handlowej w tym kierunku oraz rozwijanie odpowiednich rozwiązań logistycznych – powiedział cytowany w komunikacie Dyrektor Pionu Handlowego Grupy Azoty Wojciech Węgrzynek.
Spółka zwróciła uwagę, że rynek ukraiński jest jednym z kluczowych dla sprzedaży nawozów NPK w Europie Wschodniej.
– Jedną z istotniejszych branż w Ukrainie jest sektor rolniczy, który odpowiada za 10,9 procent PKB kraju – zaznaczyła. Spółka wskazała, że nawozy NPK mają bardzo istotną rolę w maksymalizacji wydajności produkcji AGRO ponieważ zwiększają plonowanie oraz jakość plonów.
– W ciągu 10 lat obecności na rynku ukraińskim naszym głównym priorytetem był bezpośredni import środków produkcji rolnej od kluczowych światowych dostawców – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor AP Import, działalności dystrybucyjnej Grupy Agroprosperis Volodymyr Khochai.
– Zależy nam na rozwijaniu strategicznego partnerstwa z Grupą Azoty, aby zapewnić terminowość i jakość operacji dla naszych 41 gospodarstw i naszych partnerów-rolników w całej Ukrainie – zapewnił Khochai.
Grupa Azoty oferuje nawozy z szerokiej gamy nawozów azotowych megAN, azotowo-siarkowych Saletrosan, Siarczan Amonu macro i select oraz wieloskładnikowych pod marką: Polifoska 8 – NPK 8-24-24 (+9) i Polifoska 6 NPK 6-20-30(+7) – polecanych pod siew słonecznika, rzepaku i buraka cukrowego.
– W niedalekiej przyszłości nawozy te zostaną wzbogacone o mikroelementy, co umożliwi rozszerzenie ich zastosowania i skierowanie do szerszego grona odbiorców – poinformowała spółka.
Biznes Alert / PAP
Orlen sprawdza, czy może przejąć Polimery Police. Decyzja zapadnie do końca marca