InfrastrukturaWszystkoŻegluga

Szczurek: Usprawnione procedury dają polskim portom konkurencyjność w Europie

„Polskie porty mogą konkurować z najlepszymi portami w Europie. Jest to możliwe dzięki skoordynowaniu w systemie “Porty24h” odpraw prowadzonych przez portowe służby i inspekcje graniczne, co przekłada się na znaczne skrócenie procedur kontrolnych” – powiedział w Gdańsku minister finansów Mateusz Szczurek.

Podczas wizyty w Głębokowodnym Terminalu Kontenerowym (DCT) szef resortu finansów spotkał się z przedstawicielami środowiska gospodarki morskiej. Wśród gości obecni byli: prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., przedstawiciele Polskiej Izby Spedycji i Logistyki oraz reprezentanci zarządów gdańskich terminali.

Ministrowi Szczurkowi towarzyszył również szef Służby Celnej Jacek Kapica. W trakcie spotkania minister Mateusz Szczurek przypomniał, że wdrożenie systemu koordynacji kontroli “Porty 24h” pozwoliło na usprawnienie czynności kontrolnych w portach, a w konsekwencji na szybsze zwolnienie towaru do procedury dopuszczenia do obrotu.

W portach Trójmiasta ten czas wynosi w tej chwili około 3,5 godziny, natomiast odprawa jednego zgłoszenia celnego w systemach elektronicznych trwa zaledwie kilka minut. Jest to impuls ożywiający polskie porty i umożliwiający im konkurencję z innymi portami europejskimi. Minister finansów zwrócił również uwagę, że to Służba Celna jest głównym motorem zmian zachodzących w obsłudze przedsiębiorców odprawiających towary w polskich portach.

Jak podkreślił minister Kapica, Służba Celna, mimo, że działa na europejskim poziomie, to jednak cały czas szuka nowych rozwiązań, które pozwolą na dalsze zwiększenie konkurencyjności polskich portów. Po spotkaniu z funkcjonariuszami Oddziału Celnego „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku, minister Mateusz Szczurek odwiedził również powstające Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw, które powstaje w Urzędzie Celnym w Gdańsku.

Źródło: Ministerstwo Finansów


Powiązane artykuły

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

40-letni okręt podwodny pilnuje Polski. Czy umowa z Koreą to zmieni?

Na Bałtyku rośnie zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji. Statki powiązane z flotą cieni są widziane w pobliżu podmorskiej infrastruktury (również...

Udostępnij:

Facebook X X X