AktualnościBezpieczeństwo

Do Polski płyną już unijne pieniądze na ochronę granicy z Białorusią

Granica Polski (zdjęcie ilustrujące). PAP/Marcin Bielecki

Do Polski płyną już środki finansowe na wzmocnienie granicy z Białorusią – poinformował w środę europoseł KO Andrzej Halicki. Z unijnego budżetu na 2025 roku. Polska ma otrzymać łącznie dodatkowe 52 miliony euro na ten cel; za te pieniądze zostanie rozbudowana infrastruktura graniczna.

O napływie pieniędzy do Polski Halicki, który jest członkiem komisji budżetowej w Parlamencie Europejskim i wiceprzewodniczącym grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE, poinformował na platformie X.

– Dzięki tym środkom rozbudowana zostanie infrastruktura graniczna. Plan określa budowę wież obserwacyjnych, zakup dronów i urządzeń optoelektronicznych, czy zakup mobilnych jednostek ochrony granicy ze specjalistycznym sprzętem – podkreślił Halicki.

Poza Polską dofinansowanie na wzmocnienie granicy otrzymały również: Finlandia (50 milionów euro), Estonia (19,4 milionów euro), Łotwa (17 milionów euro), Norwegia (16,4 milionów euro) i Litwa (15,4 milionów euro).

170 milionów euro dla krajów graniczących z Rosją i Białorusią na wzmocnienie ochrony granic ogłosiła w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska, która chce zapobiegać wykorzystywaniu migrantów jako instrumentu  wojny.

KE zgodziła się przy tym na przyjęcie przez kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią wyjątkowych środków, takich jak zawieszenie prawa do azylu oraz wzmocnienie ich zdolności do obrony unijnych granic.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen nadal jednak nie dała zielonego światła na stawianie za unijne pieniądze murów na granicy. W 2021 roku. powiedziała, że UE nie będzie finansować drutu kolczastego ani murów.

Możliwe jest jednak, że KE zmieni swoje podejście w związku z pracami nad kolejnym wieloletnim budżetem Unii. Austriacki komisarz ds. wewnętrznych Magnus Brunner zasygnalizował w ubiegłym tygodniu w PE, że w związku z tymi przygotowaniami KE ponownie oceni swoje stanowisko.

NATO powinno zacieśnić współpracę w obronie przed sterowaną przez Rosję migracją


Powiązane artykuły

Wojny nikotynowe. Poznańska skarbówka paraliżuje rynek e-papierosów

Nagła blokada celno-skarbowa, milionowe straty, złamane umowy międzynarodowe i bezradność legalnie działających firm – takiej akcji na rynku nikotynowym jeszcze...
Północnokoreańska armia. Fot. PAP/EPA/KCNA

Korea Północna wyśle żołnierzy na pomoc Rosji? Kreml zaciąga dług krwi

Korea Północna może wysłać do Rosji nawet 30 tysięcy żołnierzy, by wesprzeć Moskwę w wojnie przeciw Ukrainie – alarmuje ukraiński...

Kasa misiu, kasa. Czyli migranci (felieton)

Podczas gdy wszyscy skupieni są na tym co dzieje się w Zgorzelcu i Słubicach, kluczowe decyzje zapadły już w Brukseli,...

Udostępnij:

Facebook X X X