Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną pomimo wstępnej wymiany ciosów w handlu pomiędzy USA a Chinami – informują maklerzy.
Miedź w dostawach 3-miesięcznych, która jest wyznacznikiem koniunktury w przemyśle, jest wyceniana wyżej o 0,5 procent – po 9.145,00 dolarów za tonę, po wzroście wcześniej o 0,8 procent.
Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,3250 dolarów za funt, wyżej o 0,45 procent.
Na giełdzie metali SHF w Szanghaju wciąż wolne – w Chinach w ubiegły wtorek rozpoczęła się 8-dniowa noworoczna przerwa w związku z początkiem Nowego Roku Księżycowego. Otwarcie rynków nastąpi w środę.
Na rynkach widać poprawę sentymentu, który mocno pogorszył się w poniedziałek po tym, jak w weekend prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin.
Rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 procent oraz dodatkowych 10 procent ceł na towary z Chin.
Nastroje na rynkach poprawiły się jednak po informacji, że prezydent Trump zawiesił na miesiąc wprowadzenie ceł na towary z Meksyku.
W poniedziałek prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum – po rozmowie z prezydentem USA – poinformowała, że wprowadzenie przez USA ceł przeciwko Meksykowi zostanie odroczone o miesiąc.
Do tego Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili w poniedziałek, że zapowiadane 25-procentowe cła na towary z Kanady zostaną wstrzymane na 30 dni.
Trudeau zobowiązał się do zwiększenia ochrony granicy i współpracy z USA przeciwko przemytowi fentanylu, powtarzając obietnice czynione już w grudniu 2024 roku.
Tymczasem Chiny nałożyły cła na szereg produktów z USA i ogłosiły dochodzenie w sprawie Google chwilę po tym, jak Trump ogłosił nałożenie 10-procentowych ceł na towary z Chin.
Chiny mają badać Google – amerykańskiego giganta technologicznego, pod kątem domniemanego naruszania przepisów antymonopolowych – wynika z wtorkowego oświadczenia chińskiej Państwowej Administracji Regulacji Rynku.
Władze w Pekinie nałożyły 15-procentowy podatek na amerykański eksport węgla i skroplonego gazu ziemnego, a na amerykańskie urządzenia naftowe i rolnicze opłaty w wysokości 10 procent.
Analitycy zwracają uwagę, że metale bazowe zaliczyły trudny początek nowego roku, nękane przez obawy o wojnę celną USA z partnerami handlowymi, a także pod wpływem obaw o kondycję chińskiej gospodarki i stan popytu na towary w tym kraju.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 51 dolarów do 9.099,00 dolarów za tonę.
Biznes Alert / PAP