EnergetykaGaz.

Rosja i Turcja rozważają wymianę gazu w celu sfinansowania opóźnionej elektrowni jądrowej

Gazociągi. Źródło: freepik

Gazociągi. Źródło: freepik

Rosja i Turcja prowadzą rozmowy na temat mechanizmu wymiany gazu, który miałby na celu sfinansowanie budowy opóźnionej elektrowni jądrowej Akkuyu w południowej Turcji.
Elektrownia Akkuyu, realizowana przez rosyjski koncern Rosatom, ma być pierwszą tego typu inwestycją w Turcji. Projekt, którego wartość szacuje się na 20 miliardów dolarów, napotkał jednak na opóźnienia. W związku z tym oba kraje rozważają mechanizm wymiany gazu jako sposób na sfinansowanie dalszych prac.

Proponowany mechanizm zakłada, że Rosja dostarczałaby Turcji gaz ziemny, który następnie byłby sprzedawany na rynkach międzynarodowych. Uzyskane w ten sposób środki byłyby przeznaczone na finansowanie budowy elektrowni Akkuyu. Taki model współpracy mógłby przynieść korzyści obu stronom, umożliwiając Rosji zwiększenie eksportu gazu, a Turcji pozyskanie funduszy na strategiczny projekt energetyczny.

Kontekst geopolityczny

Rozmowy na temat wymiany gazu odbywają się w kontekście szerszej współpracy energetycznej między Rosją a Turcją. Oba kraje realizują wspólnie takie projekty jak gazociąg Turkish Stream oraz planują utworzenie hubu gazowego w Turcji, co ma uczynić sytuację energetyczną w regionie bardziej stabilną i zrównoważoną.

Mimo potencjalnych korzyści, realizacja mechanizmu wymiany gazu może napotkać na wyzwania związane z międzynarodowymi sankcjami oraz dynamiką rynków energetycznych. Jednak dla Turcji, dążącej do dywersyfikacji źródeł energii i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, współpraca z Rosją w tym zakresie pozostaje kluczowym elementem strategii rozwoju sektora energetycznego.

Financial Post / Mateusz Gibała

Czy Unia wróci do rosyjskiej energii? Europa Środkowo-Wschodnia bije na alarm


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

Orlen obniżył ceny gazu. Nie potrzeba nawet wniosku

Koncern poinformował o obniżeniu cen gazu o prawie 15 procent. Informacja dotyczy klientów PGNiG Obrót Detaliczny (należącego do grupy Orlen)....

Udostępnij:

Facebook X X X