Wielka Brytania podpisała kontrakt o wartości 127 mln funtów brytyjskich (około 635,5 mln zł) ze spółką Airbus Defence & Space na zaprojektowanie i dostawę dwóch satelitów radarowych Oberon. Nowe satelity będą wyposażone w radar ultrawysokiej rozdzielczości, co pozwoli na całodobowy kosmiczny wywiad, nadzór i rozpoznanie (ISR).
Satelity Oberon mają znacząco zwiększyć autonomię Wielkiej Brytanii w zakresie wywiadu kosmicznego i nadzoru. Zapewniając większą zdolność operacyjną brytyjskim i sojuszniczym siłom obronnym.
Zaawansowana technologia
Jak podaje w komunikacie spółka Airbus, Oberon będzie ważył 400 kg i zostanie wyposażony w aktywny radar z syntetyczną aperturą (SAR). Anteny radarowe dostarczy Oxford Space Systems, które opracowało innowacyjne struktury z włókna węglowego – kompaktowe na czas startu, ale rozkładające się po wejściu na orbitę. „Konstrukcja „owiniętego żebra” będzie przesyłać i odbierać impulsy radarowe, które są używane do mapowania powierzchni Ziemi.” – czytamy w komunikacie.
Produkcja i testowanie satelitów odbędą się w ośrodkach Airbusa w Stevenage i Portsmouth, natomiast rozwój systemów naziemnych i geointeligencji będzie prowadzony w Guildford, Newcastle, Newport i Chippenham. System powinien zostać uruchomiony w 2027 roku.
Paul Russell, lider zespołu ds. kosmosu w Defence Equipment & Support (DE&S), podkreśla: „Dzięki przyznaniu kontraktu w programie Oberon dostarczymy brytyjskiemu Dowództwu Kosmicznemu kolejną z serii przełomowych możliwości, zapewniając brytyjskiemu wojsku wiodący radar z syntetyczną aperturą w kosmosie, jednocześnie pomagając utrzymać bezpieczeństwo i dobrobyt naszego kraju.”
Część większej strategii kosmicznej ISTARI
Jak podaje portal Space24, projekt Oberon jest częścią brytyjskiego programu ISTARI, który zakłada budowę konstelacji satelitów rozpoznawczych i rozwój zdolności wywiadowczych Wielkiej Brytanii. W jego ramach na orbicie działa już 150-kilogramowa satelita Tyche – wyniesiona w kosmos w sierpniu 2024 roku. Kolejne jednostki planowane w ramach ISTARI to Titania (demonstrator technologii łączności) i Juno (satelita elektrooptyczny), które mają trafić na orbitę w 2026 i 2027 roku.
Cały program ISTARI ma kosztować 1,4 mld funtów.